8. juuli 1997 kell 22:00

Börsil enneolematu hinnatõus

Pangaaktsiad tõstsid Äripäeva pangandussektori indeksi neljakohaliseks

Väärtpaberispetsialistide üksmeelsel hinnangul on kesksuvise ootamatu hinnatõusu peamiseks põhjuseks pankade head poolaasta majandustulemused. Pangandussektori hinnatõus haarab endaga kaasa ka teised aktsiad.

Henri Malvet Merita pangast ütles, et Eesti pankade häid tõusuprotsente jälgivad välisinvestorid on unustanud, millisest olukorrast Eesti majandus ja eriti pangandus alustas ja võrdlevad näitajaid omas taustsüsteemis. Samas ei saa Malveti sõnul ka Eesti suuremate pankade kasv lõputuna jätkuda.

Kuigi juba kuu aega tagasi avaldasid väärtpaberispetsialistid arvamust, et kasumiprognooside tõstmine on vähemalt pankade puhul juba aktsia hinda arvestatud, on turul palju investoreid, kes hindavad vastavaid uudiseid alles praegu.

Hansapanga maakleri Charlie Viikbergi sõnul on turul kahte tüüpi investoreid -- ühed, kes suudavad turul toimuvat ette näha, ja teised, kes seda ei suuda.

Viimasesse gruppi kuuluvad tema sõnul põhiliselt väikeinvestorid. «Väikeinvestorid on kaotanud lootuse aktsiaid turult edaspidi odavamalt saada ja ostavad nüüd,» lisas Viikberg.

EE Investeeringute juhatuse esimees Margus Järv ütles, et Hansapanga ja Hoiupanga aktsial puuduvad turul müüjad, kuid ostuhuvi on suur, mistõttu hind paratamatult tõuseb. Hansapanga aktsia tõusis eile 5,8% rekordilisele 166,4 kroonile ja Hoiupanga aktsia hind 5,6% 165 kroonile.

Henri Malveti ütlusel on Eesti aktsiate vastu suur huvi Soomes. Helsingi börsil praegu aktiivselt kaubeldavate Hansapanga ja Ühispanga aktsiatega tehakse palju väikesemahulisi tehinguid, mis annab tunnistust lääne väikeinvestorite elavast huvist, rääkis Malvet. «Kui oleks ainult suured tehingud, siis suurinvestorite kadumisel kuivab aktsia likviidsus kokku. Praegu seda ohtu turul näha ei ole,» lisas ta.

Väärtpaberivahendaja ASi Aktoris juhatuse esimees Auli Kumpulainen ütles, et lääne investoritele on investeerimisotsuste tegemisel oluline ka Soome ja Rootsi ajakirjanduse elav huvi Eesti börsi vastu. Kuigi tulevikus tuleb turul ka langusi, sest hinnad kõiguvad, on Eesti turu üldine suundumus jätkuvalt positiivne, lausus Kumpulainen.

Malveti sõnul lisab välisinvestoritele muu hulgas kindlust Eestisse tehtavate välisinvesteeringute mahu suurenemine. Nii selle aasta esimeses kui möödunud aasta viimases kvartalis tehti Eestisse välismaiseid otseinvesteeringuid enam kui miljardi krooni eest, mis on viimase paari aasta rekordnäitaja.

HF Kapitali ASi juhataja Margus Uudam ütles, et praegune hinnatõus vähendab sügisese hinnatõusu võimalust. Toimuv börsibuum võib tema sõnul olla ohtlik, sest enamik investoreid plaanib sügisel võtta täiendavaid finantsvõimendusi, nagu repod ja forward'id.

Forward'i puhul müüakse tulevikus kokkulepitud hinnaga kindlaksmääratud hulga väärtpabereid. Repodest on Eesti väärtpaberiturul levinuim laenamine väärtpaberite tagatisel.

«Kui praegune eufooria jätkub, siis võimendab sügisel aktsiate hindade tõusu lisaks uudistele ka täiendav laenuraha. Laenuraha avaldab potentsiaalsele börsi langemisele suuremat survet kui makromajanduslikud tingimused, « ütles Uudam. Kui hinnaralli tekib ka sügisel, võib rääkida börsikrahhi tõenäosusest, lisas ta.

Hetkel kuum