7. september 1997 kell 22:00

Jõesadama töötajad said kümnendiku rahast

Kraavi sõnul ulatub 93 jõesadama endise töötaja võlanõue koos viivistega 700 000 kroonini. «Pankrotiseaduse kohaselt kompenseerib riik töötajatele teatud ulatuses saamata jäänud raha,» selgitas Kraavi. Ta lisas, et ta taotles riigilt 360 000 krooni, kuid rahandusministeerium eraldas koos sotsiaalmaksuga 127 000 krooni. Riik keeldus hüvitamast töötasusid, mille mõistis AGT-lt välja Tartu linnakohus, samuti töötasud inimestele, kellega oli tööleping katkestatud poolte kokkuleppel.

«Tõenäoliselt jäävadki töötajate ülejäänud nõuded rahuldamata,» sõnas Kraavi. Ühispanga nõue, mis ulatus koos viiviste ja intressidega üle 21 miljoni krooni, oli pandiga tagatud ning kogu pankrotivarast laekunud raha -- ligi 2 miljonit krooni -- läks jaotusettepaneku kohaselt pangale.

Tartu linnakohus kuulutas AGT pankroti välja eelmise aasta septembris. Pankrotiavalduse esitas selle aasta alguses Ühispangaga liitunud Põhja-Eesti Pank. Suurimad võlausaldajad olid veel Virumaa Kommertspank, nüüdne Maapank (9 mln krooni), Tartu linnavalitsuse mitmed osakonnad (kokku 2,7 mln krooni) ja Tartu linna maksuamet (1,8 mln krooni).

Kraavi sõnul moodustas AGT vara peamiselt 14 jõelaevast ja -praamist. Alused ostis eelmise aasta lõpus Tartu suurärimehe Rein Kilgi juhitava Pindi ettevõtete gruppi kuuluv OÜ Laevatöö. Laevatöö tegi suvel tiiburlaevaga lõbusõite Emajõgel ja Peipsil, taastas laevaühenduse Tartu ja Piirissaare vahel ning plaanib tulevikus ühendust Tartu ja Pihkva vahel.

AGT ostis 1994. aasta sügisel Tartu linnavalitsuselt jõesadama varad enampakkumise teel 1,25 miljoni krooni eest. AGT ei tunnistanud end ME Tartu Jõesadam õigusjärglaseks ega maksnud munitsipaalettevõtte likvideerimisel maksmata jäetud töö- ja puhkusetasusid. Tartu linnakohus rahuldas 1995. aasta juulis jõesadama töötajate hagi ja mõistis AGT-lt välja 242 000 krooni.

«Hagejaid oli 63,» täpsustas Kraavi ja märkis, et tõenäoliselt pole varem ühel protsessil kunagi nii palju hagejaid olnud.

Hetkel kuum