30. september 1997 kell 22:00

Lühiuudised

Baltimaade suurim arvutitootja Microlink müüs septembris 1512 arvutit ja saavutas 38 miljoni kroonise rekordilise kuukäibe, mis on kümme miljonit enam kui eelmisel kuul.

Ekspordi osakaal müügist oli septembris 24 protsenti, moodustades kokku üle 9 miljoni krooni.

Rekordiline oli septembris ka päeva müük, ütles Microlinki reklaamijuht Mart Sepp. Septembri viimase päeva käive oli tema teatel 4,9 miljonit krooni.

Augustis oli Microlinki käive 28 mln ja eelmise aasta septembris 15 mln kr. BNS

Valitsus sai eile ülevaate riigi äriühingute ja nende firmade, kus riigil on enamusotsustusõigus, 1996. aasta majandustegevusest.

Valitsus tegi rahandusministrile ülesandeks töötada välja ühtne kord, mille järgi riigile kuuluvaid aktsiaid valitsevad ministeeriumid peavad firmade tegevusaruandeid esitama, ütles valitsuse pressiesindaja.

Praegu on riigil otsustusõigus enamikus infrastruktuuriettevõtetes, ütles rahandusministeeriumi riigivara osakonna asejuhataja Indrek Prank. BNS

Majandusministeeriumis eile peetud Eesti tootjate ümarlaud otsustas, et korraldab Eesti tarbija teavitamiseks ja omamaise toodangu hüvede tutvustamiseks kampaania.

Ümarlaud oli üksmeelne, et kodumaist tootmist-toodangut tuleb süsteemsemalt tutvustada, ütles ministeeriumi pressiesindaja. BNS

Eesti kindlustusselts Seesam International ostab Soome uudisteagentuuri Startel teatel koos Soome Pohjola ning USA AIGga Leedu kahjukindlustusseltsi Baltic Polisi kogu aktsiapaketi.

AIG ja Pohjola omandavad kumbki 45% ning Seesam 10% Leedu kindlustusseltsi aktsiatest.

1993. aastal asutatud Baltic Polisil on litsents kõikidel kahjukindlustusaladel.

Pohjola ja AIG asutasid Seesam Internationali 1991. Lätis on Soome ja USA kindlustusseltsil kindlustusfirma Famlat International. BNS

Hansabank-Latvija ootab tänavuseks kasumiks 1,2--1,3 miljonit latti, ütles panga juhatuse aseesimees Valdis Purvinskis.

Panga esimese poolaasta auditeeritud kasum oli 636 000 latti. Firma majandustulemused auditeeris Arthur Andersen. Kasum kantakse Läti Panga loal omakapitali hulka, mis võimaldab pangal suuremaid tehinguid finantseerida.

Järgmise aasta kasumiks prognoosib Hansabank-Latvija 3,2--3,3 miljonit latti. BNS

Eesti suurima tanklaketi ASi Alexela Oil aktsiate noteerimine Tallinna börsil lükkub firma AS Petraga ühinemise tõttu edasi tulevasse aastasse.

«Kuna Alexela on praegu ühinemas Petraga, tuleb ilmselt kokku kutsuda uus aktsionäride koosolek ja koos uute aktsionäridega teha uus otsus börsile mineku kohta,» ütles Alexela Oili juhatuse esimees Juhan Kolk.

Alexela teeb Petraga ühinemiseks suunatud emissiooni, mille järel firma aktsiakapital kasvab 51,6 miljoni kroonini. Petra omanikud saavad 20 protsenti ASi Alexela Oil aktsiatest ning emissioonist laekuva raha eest ostetakse ära Petra vara. BNS

Eesti Panga nõukogu avaldab tervikuna Innovatsioonipanga litsentsita jätmise põhjendused ja kaebab edasi Tallinna halduskohtu otsuse, mis tunnistas keskpanga vastava otsuse seadusevastaseks.

Eesti Panga nõukogu otsustas eile, et Tallinna halduskohtu otsus 22. septembrist kaevatakse edasi.

Eesti Pank on saadetud avalduses arvamusel, et tegemist on pigem põhimõttelise vaidlusega. BNS

AS Tartu Veevärk tõstab alates 1. oktoobrist vee tariifi elanikele 60 protsendi ja ettevõtetele viie protsendi võrra.

Üks vee tariifi tõusu põhjus on see, et ettevõtetele on vesi olnud kolm korda kallim kui elanikkonnale, ütles ASi Tartu Veevärk juhatuse esimees Toomas Kapp. Seni on tööstus doteerinud elanikkonna veetarbimist.

Kanalisatsiooniteenuse kuupmeetri hind hakkab elanikele maksma 10 krooni endise 6.20 asemel ning ettevõtted hakkavad maksma 19.53 endise 17 krooni asemel.

Tariifi tõusu põhjuseks on ka elektri hinna tõus ja planeeritav kütuse hinna tõus, ressursimaks ja saastekahjuhüvitise maksu tõus.

Tartu Veevärk kavatseb tariifitõusust saadava rahaga teha vajalikke remonte, et kanalisatsiooni kvaliteet ei langeks. BNS

Erastamisagentuuri (EEA) nõukogu kaalub täna Tallinna taksopargi viiendiku aktsiate võimalikku müüki.

EEA päevakorra järgi võib riik müüa 20,4% taksopargi aktsiatest, ütles EEA pressiesindaja. Kas ja kuidas aktsiad müüakse, selgub pärast nõukogu koosoleku toimumist, rõhutas ta.

Veel kaalub EEA täna valdusfirma BaltService 4,02 protsendi riigiaktsiate müüki. BNS

Hetkel kuum