7. oktoober 1997 kell 22:00

Brittide tunnustus Venemaa reformidele

Kahe riigi liidrid arutasid kohtumistel mitmeid majanduslikke ja strateegilisi küsimusi, sealhulgas Suurbritannia toetust Venemaa vastuvõtmiseks maailma juhtivate tööstusriikide hulka järgmisel aastal Birminghamis toimuval -- siis juba G8 -- tippkohtumisel.

Kohtumisel arutati ka Suurbritannia plaani suurendada toetusi Venemaaga ärisidemeid omavatele Briti firmadele ning Venemaa maksureformi, mis aitaks kaasa investeerimiskliima paranemisele.

Briti valitsus kavatseb ekspordikrediitideks eraldada täiendavad 500 miljonit naela ning laiendada ekspordigarantiide agentuuri volitusi Briti firmade poolt Venemaale tehtud investeeringute kindlustamiseks.

Sellega kasvavad agentuuri Venemaa garantiid kahele miljardile naelale, mis on agentuuri jaoks üks suuremaid ühele riigile eraldatud summasid.

Tony Blairi sõnul kõneleb see Suurbritannia suurenenud usaldusest Venemaa majandusreformide ning majanduselu edasise arengu vastu. Blair avaldas isiklikku tunnustust Boriss Jeltsinile, kelleta reformid vaevalt võimalikuks oleksid saanud. Jeltsin omakorda kiitis Briti peaministri noorust ja tarmukust ning kõrvutas Blairi tähtsust Euroopas Saksamaa kantsleri Helmut Kohli ja Prantsuse peaministri Jacques Chiraciga.

Suurbritannia investeeringud Venemaale on tänavu kiiresti kasvanud -- mullusega võrreldes enam kui kolm korda. Suurfirmadest peab British Petroleum läbirääkimisi Vene naftafirma Sidancoga, et teha ühine pakkumus Venemaa viimase suurima riikliku naftafirma Rosneft erastamiseks.

1996. a ületas Briti eksport ühe miljardi dollari piiri ning Suurbritannia on üks Venemaa turu peamisi varustajaid.

Kohtumisel avaldas Tony Blair lootust, et Venemaal õnnestub tuleval aastal saada ka maailma kaubandusorganisatsiooni (WTO) liikmeks. Kaubandusdiplomaatide kommentaari kohaselt on läbirääkimiste lõpuleviimiseks vaja siiski rohkem aega, sest kõnelused on alles üsna varases staadiumis.

Kohtumise raames kirjutasid Tony Blair ja tema Venemaa kolleeg Viktor T?ernomõrdin alla ka koostöökokkuleppele ühiseks võitluseks organiseeritud kuritegevuse vastu. FT

Hetkel kuum