12. oktoober 1997 kell 22:00

Vilniuse Panga aktsia kukkus

Reedesel Riia börsil oli kauplemine senisest aktiivsem. Maaklerite sõnutsi hakkavad ka investorid taipama, et osaline pidevkauplemisele üleminek võib teatud aktsiaid märkimisväärselt tõsta. Balta (jälle!) ja Staburadze tõusid, Unibanka aga langes 15 santiimi ning see viis indeksid mõnevõrra alla. Põhjuseks võib pidada investorite põhihuvi koondumist erastamisväärtpaberite vastu osalemaks Baltimaade väidetavalt suurima ettevõtte Ventspils Nafta erastamisel.

Vilniuse börsil oodati Vilniuse Panga hinnatõusu neljapäevase järsu languse järel. See tuligi, ent ei suutnud hinda tõsta kolmapäevasele tasemele. Kehvasti läks Hermisel, mis avaldas 9 kuu majandustulemused kogu turu suureks pettumuseks. Ilmne on, et 40,6 miljonilise aasta kasumiprognoosi täitmiseks täiendava 17 miljoni liti teenimine kolme kuuga on üsna ebareaalne. Seepärast ennustavad maaklerid Hermise hinna langust 255 litini, ent mitte madalamale.

Reedene kauplemine RTS-süsteemis oli aktiivne ning päeva esimesel poole näis, et langus ongi möödas. Õhtune inflatsiooniuudis USAst lõi aga hinnad taas alla ning maaklerid on tuleviku suhtes üsna murelikud. Hinnatõusu tõenäolise ajendina nähakse Venemaa arvamist IFC investeerimiskõlbulikkuse indeksisse, kuid samas peetakse võimalikuks, et äkktõusu põhjuseks oligi novembrikuiste klientide tarvis positsioonide võtmine.

Reedest kauplemist USAs mõjutas enim teade tootjahinnaindeksi 0,5% tõusust, mis on kaks korda enam kui oodati. Esimese ehmatuse järel selgus, et suurt rolli mängisid tubaka- ja mootorsõidukite hinnad, mis jätab võimaluse, et inflatsioon üldiselt siiski tugevnemas ei ole. See andis Dow-le tuge ning tehniliselt tähtis 8000 punkti tase pidas vastu. Nasdaq, mis veel neljapäeval jõudis uuele, järjekorras kuuendale rekordtasemele 1745,85 punktil, hakkas reedel samuti langema ning jäi hoolimata õhtusest tõusust ligi 7 punktiga ehk 0,39%ga miinusesse.

Reutersi-BNSi põhjal

Hetkel kuum