21. oktoober 1997 kell 22:00

Bulgaaria teeb tasa senist mahajäämust

Veel üheksa kuud tagasi oli Bulgaaria majandus vabas langemises, vahepeal on aga riigi poliitilises ning majanduselus toimunud märkimisväärsed muutused.

Aasta alguses sundisid rahva meeleavaldused võimu juurest lahkuma kommunistid, kelle valitsuse ajal vallandus riigis hüperinflatsioon ja panganduskriis. Leevi kurss oli selleks ajaks kukkunud 70 leevilt dollari kohta 3000 leevile. Riik ei tulnud enam toime oma välisvõla teenindamisega.

Ajutiselt moodustatud vahevalitsus valmistas ette aprillikuised valimised, kus võimule tuli antikommunistlik demokraatlike jõudude liit. Samuti tehti ettevalmistused üleminekuks valuutakomitee süsteemile, mida toetas rahvusvaheline valuutafond.

1. juulil käivitunud süsteem sidus rahvusliku valuuta Saksa margaga suhtes 1:1000 ning seadis rahapakkumise sõltuvusse valuutareservide suurusest.

Tulemuseks on majanduskasvu taastumine pärast esimese poolaasta sisemajanduse kogutoodangu 9,7protsendilist langust. Hüperinflatsioon on peatatud, septembris tõusid hinnad vaid 2,2 protsenti.

Välisvaluuta reservid on IMFi, maailmapanga ja ELi laenude toel kiiresti kasvanud ning peaks aastavahetuseks ulatuma 3--4 miljardi Saksa margani. Sellega koos on kasvanud kodumaine rahapakkumine.

Aidanud on ka prognoositust suuremad laekumised erastamisest ning aasta esimese seitsme kuu 350 miljoni dollariline kaubandusülejääk. Viimane viitab ekspordist toetatud majanduskasvu tugevnemisele ning impordi väiksele osakaalule.

Bulgaarial on jätkuvalt probleeme. Ligi 2,5 miljonit riigi 8,4miljonilisest elanikkonnast on pensionärid. Maailmapanga sõnul elab allpool vaesuspiiri ligi 80 protsenti. Välisvõlg ulatub 10 miljardi dollarini. Suur osa tootmisvõimsusi on aegunud ja infrastruktuur amortiseerunud.

Kuid esimest korda pärast 1990. a on võimul valitsus, mis on prioriteediks seadnud reformide elluviimise ja on valmis õppima teiste üleminekumajandusega riikide kogemustest.

Bulgaaria on otsustanud kiirendada erastamist ja teha seda Ungari eeskujul sularaha eest. Paralleelselt kasutatakse väiksemate ettevõtete erastamiseks vaut?erite süsteemi. See annab kodu- ja välismaistele investoritele võimaluse osta börsil enam kui tuhande ettevõtte aktsiaid, kui vaut?erite omanikud ja hiljuti moodustatud 71 erastamisfondi kauplemist alustavad. FT

Hetkel kuum