30. oktoober 1997 kell 22:00

Kas keskpangad sekkusid turule?

Valuutaturud jäid ka eile väga närviliseks, jälgides aktsiabörsidel toimuvat. Öised sündmused polnud eriti rõõmustavad -- jätkus Aasia börside langus. Investorid vaatasid pessimistlikult ka Ameerika turgude suunas. Nii jäigi eilse päeva põhiliseks spekuleerimisaineks edasised liikumissuunad Wall Streetil. Päev varem oli USA Föderaalreservide president Alan Greenspan püüdnud küll turge rahustada, vältimaks liiga kaugeleulatuvaid järeldusi Kagu-Aasia valuutakriisi tagajärgede ning sellest tulenenud Dow korrektsiooni kohta. Turud aga Fedi liidri juttu puhta kullana ei võtnud.

Euroopas alustas dollar kursiga 1,724 DEMi (13,79 krooni), mis oli peaaegu penni võrra madalam kui kolmapäeval lõpetati. Päeva jooksul oli dollar võrdlemisi volatiilne, liikudes valdavalt siiski allpool 1,7200 DEMi taset. Õhtul tugevnes dollar äkiliselt ning turul liikusid kuuldused, et Prantsusmaa keskpank ja võimalik et ka Saksamaa riigipank ostsid dollarit kursiga 1,7110/30 DEMi. Uudis viis dollari kursi kiiresti üle 1,72 DEMi ning eile õhtuks oli juba saavutud tase 1,725 DEMi ehk 13,80 krooni.

Vene rubla nõrgenes eile liigse pakkumise tõttu. Rubla kurss liikus keskpanga poolt kehtestatud kauplemiskoridorist (5870/5904 USD/RURi) välja ning suuremad pangad kauplesid kursiga 5908 USD/RURi. Välisinvestorid sooritasid forward-tehinguid riigi võlakirjadega ning kohalikud investorid paigutasid raha rahandusministeeriumi dollarivõlakirjadesse. Keskpanga kõrge ametniku sõnul on tegemist nii globaalse kui ka Vene finantskriisi otsese tagajärjega.

Hetkel kuum