23. detsember 1997 kell 22:00

Jõuluvanaralli tõstis USA turge

Riia börsi maaklerid leidsid, et aktsiad ei kuulu lätlaste meelisjõulukingituste hulka. Börsikäive oli tagasihoidlik 356 000 latti ning sellest lõviosa tegi Staburadze, mis oli aktiivne ka börsivälisel turul. Unibanka tõusis 3 santiimi ning see viis turuindeksid napilt üles. Teiste aktsiate hinnad muutusid suhteliselt vähe.

Vilniuse börsil jäid aktsiate hinnad samuti praktiliselt muutumatuks ning nii põhi- kui A-nimekirja indeksid muutusid vaid mõne punkti võrra. Trendiseadjaks oli Hermis, mille nädalapikkune langus lõpuks 180 liti tasemel peatus. Turg oli jõulueelselt passiivne, ent börsivälises kauplemises oli käive tugev, üle 7 miljoni liti. Praktiliselt tähelepanuta jäi Leedu panga teade jooksevkonto defitsiidi vähenemisest kolmandas kvartalis. Ka Leedu investorite jaoks on jooksevkonto defitsiit olnud tõsine mureallikas.

Vene aktsiaturgudel püsis meeleolu möödunud nädala halbadest uudistest hoolimata optimistlikuna. Põhjuseks võib pidada asjaolu, et välisinvestorite osalus turul on langenud peaaegu nulli ning kodumaised investorid on endiselt veendunud, et jaanuari alguses kordub eelmise aasta tugev hinnatõus. Mõningast alust sellisele usule on, arvestades praegust madalat hinnataset, samas võivad hinnad turu aktiviseerudes hoopis langeda, kui välisinvestorid võtavad arvesse äsjase reitingulanguse. Teisipäeva hommikupoolel aktsiate hinnad tõusid, kuid viimase kauplemistunni jooksul lõikas tugev kasumivõtt suure osa päevasest tõusust. Hindade muutumise suhtes aasta lõpuni puudus analüütikutel üksmeel.

Esmaspäeval viis USA aktsiad üles traditsiooniline «Jõuluvanatõus» mis detsembri viimastel ja jaanuari esimestel päevadel turge igal aastal keskmiselt 1,72% võrra kergitab. Tõusu toetas ka liitumiste laine. Turgu vedasid tehnoloogiaaktsiad, kuna Dow tegi läbi mitu suurt kõikumist, mis viitab tõenäoliselt hinnatõusu vähesele püsivusele.

Hetkel kuum