4. jaanuar 1998 kell 22:00

Kahesaja tuhande krooniga eluaset ostma

Kakssada tuhat krooni on ümmargune summa, mille kokkusaamine elamistingimuste parandamiseks pole ehk ülejõukäiv neilegi, kelle sissetulekud ei küüni oluliselt üle keskmise. Vähemalt on see võimalik, kui toeks saab võtta pangalaenu.

Tallinnas pole 200 000 krooni eest kuigi suurt valikuvõimalust. Näiteks saab Õismäele osta kahetoalise mugavustega korteri, mis on keskmises seisukorras ja vajab väikest remonti. Kui sellele summale lisada veel paarkümmend tuhat krooni, siis leiab kindlasti ka kolmetoalise korteri, aga Lasnamäele.

Kes eelistab omaette elamist, peab suunama pilgu pealinnast välja. 150 000--200 000 krooni maksavad vanad taluhooned, mis asuvad Tallinnast 20--30 km kaugusel.

150 000 krooni ringis maksavad tavalised tüüpsuvilad Kiisal, mida ümbritseb väike, 600--1000 m² suurune krunt. Elamispinda on sellises suvilas umbes 50 m². Suvilale saab teha küll juurdeehitusi ja selle aastaringseks elamiseks ümber ehitada, kuid see nõuab lisakulutusi, mis võivad ulatuda sadade tuhandete kroonideni. Maja vajab kindlasti lisasoojustust ning enamasti pole suvilates ka aasta läbi vett.

Kui 200 000 kroonile veel 50 000 juurde lisada, leiaks poolelioleva suvila ka näiteks Mähel või Muugal.

200 000 krooni maksev krunt ei asu kõige paremas Tallinna piirkonnas, vaid pigem linna äärealadel, näiteks Pääskülas või Männikul.

Tartu linna jaoks on 200 000 krooni päris paras summa. Sellest jätkub korraliku kolmetoalise korteri ostmiseks Annelinnas. Kui väga kiire pole ja on aega otsida, siis leiab ehk ka neljatoalise korteri mõnes üheksakorruselises majas.

Pärnus võiks sellist rahasummat pidada kinnisvaraturul keskmiseks. Näiteks võib osta enameelistatud Mai rajoonis neljatoalise paneelmaja korteri, mis vajab väikest remonti. Südalinnas piisab sellest kolmetoalise korteri ostuks, kuid korter pole kindlasti kõige paremas seisukorras ning ei asu ka kõige atraktiivsema tänava ääres.

Hea neljatoalise korteri saab 200 000 krooniga ka Haapsalus. Korralik kolmetoaline korter maksab seal umbes 150 000 krooni, ülejäänud raha võib aga kulutada juba luksuslikuma sanitaartehnika, turvaukse või klaaspakettakende panemiseks.

150 000--200 000 krooni maksab Haapsalu lähedal mereäärne remontivajav suvila. See on 60ndatel aastatel ehitatud ärklikorrusega puitmaja, kus on kolm tuba ja köök. Kesk-Eestis saab 200 000 krooniga osta kolm keskmiselt korras maakodu. Paides jätkub sellest summast koguni kahe hea neljatoalise korteri ostuks, hulk raha jääb veel remondikski.

Hetkel kuum