Lühiuudised

05. jaanuar 1998, 00:00

Ühispanga plaan Venemaale pank asutada on endiselt jõus, kuid kuna mitmed asjaajamised ei ole arenenud algselt kavandatud tempos, ei saa Ühispanga juhtkond täpsema ajakava kohta konkreetseid lubadusi välja anda, ütles Ühispanga asepresident Janek Mäggi.

Mäggi lisas, et esmaplaanide järgi pidi Ühispank vajalikud litsentsid Venemaal tegutsemiseks saama 1998. a I kvartalis. Samas nõuavad Venemaa olud tõsist tööd ja põhjalikke ettevalmistusi ning mitmed asjaajamised võtavad Venemaal kauem aega, kui esialgu arvestatud.

Strateegilise otsuse asutada Venemaal Peterburis pank, mille tuumikinvestoriks saab Ühispank, tegi Ühispanga juhatus mullu 25. septembril. Otsus oli loogiline jätk aprillis asutatatud ASile Venemaa Ühisliising, mis on praeguseks edukalt käivitatud. ETA

Rakvere lihakombinaat investeeris Läti lihatöötlemisettevõttesse Rigas Miesnieks 170 000 latti, ütles Rigas Miesnieksi juhatuse esimees.

Andris Nikitins ütles, et Rigas Miesnieks lõpetab aasta kahjumiga, kuid numbreid ei avaldanud. Nikitins ütles, et täpsed majandusnäitajad selguvad jaanuari keskpaigaks.

Rakvere lihakombinaadi kontrolli all on 85% Rigas Miesnieksi aktsiatest.

Firma aktsionärid on sihiks seadnud 30% Läti lihatoodete turust, osa toodangut läheb Eestisse. Rigas Miesnieks tahab Lätis müüa ka Rakvere tooteid.

Rigas Miesnieks on Läti suurim lihatöötlemisettevõte. Firma aktsiakapital on 2 miljonit latti. BNS

Seoses Eesti Põlevkivi taotlusega tõsta põlevkivi keskmist hinda 20% võrra peab oma tariifid üle vaatama ka Eesti Energia, kuna põlevkivi hind moodustab elektri hinnast ligi poole.

Eesti Energia konsulteerib veel Eesti Raudteega transporditariifide üle ja esitab jaanuari jooksul ka omapoolse ettepaneku uute elektrihindade osas, ütles majandusminister Jaak Leimann.

Eesti Põlevkivi hinnatõusutaotluses on Leimanni sõnul oma loogika. Tema teatel pole aga võimalik hindu tõsta juba mais, sest nii ei luba jõustunud energiaseadus.

Kui Eesti Energia esitab hinnatõusutaotluse, peab mõlemad jaanuari lõpuks läbi vaatama ja veebruaris otsustama, tõdes Leimann. BNS

Majandusministeerium esitab valitsusele veel jaanuaris kauaoodatud alkoholi käitlemise seaduse eelnõu, mis sätestab alkoholi turustamise, ekspordi ja valmistamise.

Seni pole Eestis alkoholiga seonduv ühegi seadusega sätestatud, tõdes majandusminister Jaak Leimann reedeses usutluses.

Eelnõuga võetakse Leimanni teatel suund monopoli kaotamisele. Tema sõnul on valminud seaduseelnõu pikaajalise töö tulemus ja see jõuab valitsusse jaanuaris.

Alkoholiseadust on üritatud ette valmistada alates 1989. aastast Indrek Toome valitsusest saadik, kuid seni pole see riigikogusse jõudnud. BNS

Valitsus võib homme kinnitada alanud aasta erastamisprogrammi, mille järgi on kavas alustada infrastruktuuriettevõtete erastamist, ütles majandusminister Jaak Leimann.

Erastamisagentuuri kinnitatud riigivara erastamisprogrammi kuuluvad Leimanni sõnul Eesti Põlevkivi, Eesti Energia, Eesti Raudtee ja Telekomi riigiaktsiad. Tavaettevõtetest sisaldab 1998. a erastamisprogramm alkoholitootja AS Liviko erastamise jätkamist kinnitatud kava järgi ja Moe piiritusetehase erastamist, mille kava pole valitsus veel kinnitanud. BNS

Riik maksustab käesoleval aastal kodanike kaebused kohtule ametnike ja riigiasutuste õigusvastase tegevuse peale 100kroonise riigilõivuga. Kui kaebus esitatakse maksuhalduri tegevuse peale või see on seotud maksudega, tuleb tasuda riigilõivu 3% maksustatavast summast.

Mart Nutt Vabariiklaste ja Konservatiivide Rahvaerakonnast ütles, et see tähendab seda, et vaesemad inimesed ei saa enam ametnike peale kaevata. Tema sõnul ehitatakse sel moel üles haldusriik, kus riik kehtestab enda suhtes ebamugavatele asjadele maksud. ETA

Valitsus kaalub homme erastamisagentuuri (EEA) põhikirja muutmist, et agentuur saaks riigile kuuluvaks eraõiguslikuks juriidiliseks isikuks. Eraõiguslikus staatuses on agentuur tunduvalt sõltumatum, ütles majandusminister Jaak Leimann reedel.

EEA nõukogu andis põhimõttelise nõusoleku muuta agentuur eraõiguslikuks mullu detsembri keskel. Kuna saabunud aastal erastab riik peamiselt infrastruktuuri, kus EEA-l on pigem korraldav roll, tuleb muuta ka agentuuri staatust, leidis nõukogu.

EEA peadirektori Väino Sarneti sõnul on EEA roll eraõiguslikuna riigi tellimuste täitmine riigivara müügi korraldamisel. Seoses asutuse saamisega eraõiguslikuks tuleb muuta ka mitmeid seadusi, on vaja vastu võtta uus erastamisseadus. BNS

Piimanduskontserni Ühinenud Meiereide Ukraina tehase ehitab tõenäoliselt Tartu ehitusfirma Rand ja Tuulberg, kellega firma kavatseb lepingu sõmida lähinädalail.

Rand ja Tuulberg on ka tehase projekteerija, ütles Ühinenud Meiereide juhatuse esimees Aivar Pärgmäe. Kontsern leidis projekteerija ja ehitaja konkursi alusel.

Ühinenud Meiereid ostis Ukrainas tootmishoone mullu oktoobris. 2000m² pinnaga hoone maksis vähem kui 5 mln krooni, kokku on kontsern lubanud Ukraina projekti investeerida 25 mln krooni.

Zaporo?je tehas saab Pärgmäe hinnangul tööle hakata tuleva aasta juunis. BNS

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    28. November 2011, 18:04
    Otsi:

    Ava täpsem otsing