4. jaanuar 1998 kell 22:00

Lühiuudised välismaalt

Brüssel on teatanud Vilniusele, et Leedu võib alanud aastal eksportida oma piimatooteid ELi, teatas päevaleht Lietuvos Aidas viitega mitteametlikele allikatele.

ELi otsus avada oma turg Leedu piimatoodetele oli seotud USA piimatoodete impordi piiramisega, sest viimaste kvaliteet on pidevalt langenud.

Leedu päevalehe teatel on riigi piimatooted leidnud juba vahendajate kaudu tee ELi turule, ent ametliku kvoodi kinnitus annab Leedu riiklikele piimaettevõtteile õiguse teha otselepinguid. ELTA-ETA

Poola president Aleksander Kwasniewski kirjutas alla seadusele, millega suurendatakse käibe- ja aktsiisimaksu ja antakse valitsusele võimalus tõsta aasta algul hindu.

Poola paremtsentristlik parlament võttis detsembri algul vastu seaduse, mis võimaldab valitsusel suurendada aasta alguses kütuse-, alkoholi- ja tubakatoodete aktsiisi ning tõsta telekommunikatsiooniteenuste käibemaksu veebruaris 7%-lt 22-le.

Käibemaksu, alkoholi- ja tubakaaktsiisi ning kütuseaktsiisi suurendamine toovad riigikassasse 2,255 mld zlotti, mida kasutatakse mullu juulis tohutute üleujutuste all kannatanud piirkondade ülesehitamiseks, teedeehituseks ja eelarvedefitsiidi vähendamiseks. REUTERS-ETA

Lõuna-Korea keskpanga juht Lee Kyung-shick külastab sel nädalal Suurbritanniat, Prantsusmaad ja Saksamaad, et arutada sealsete pankuritega Souli finantskriisi.

Teleuudiste andmeil kavatseb Lee Kyung-shick paluda 3 riigi pankuritel teha Souliga koostööd, et aidata Lõuna-Koreal üle saada eelmise aasta lõpul puhkenud finantskriisist. REUTERS-ETA

Leedus läheb elu paremuse poole, kinnitab riigi statistikaameti peadirektor Petras Adlys.

Statistikaameti andmeil kahanes Leedu inflatsioon mullu ca 4%. Keskmine palk jätkas tõususuunda ja ületas eelmise aasta lõpul 1000 liti (3585 kr) piiri. 1997. a alguses oli see näitaja 688 litti (2466 kr). Keskmine vanaduspension oli aastavahetusel 263 litti (943 kr). ELTA-ETA

Alanud aastal jõustub Lätis kolm vabakaubanduslepingut: vabakaubandusleping Ungari ja Türgiga ning põllumajandustoodete vabakaubandusleping Ukrainaga.

Uue aastal algavad Läti kaubandusläbirääkimised ka Rumeenia ja Bulgaariaga. BNS

Hetkel kuum