6. jaanuar 1998 kell 22:00

Aasia dollaridefitsiidis

Probleemide keskmes on ähvardav võlakriis. Rahvusvahelise arvelduspanga (BIS) hinnangul kuulub enam kui 60% Aasia riikide võlast tagasimaksmisele aasta jooksul. Arvestades seda, et alates 1997. a keskpaigast on piirkonna valuutad USA dollari suhtes 20--60 protsenti odavnenud, on võlgade tagasimaksmine järsult kallinenud.

Pakkumise poolel on aga vähe välisinvestoreid, kes on valmis dollareid müüma. Investorid ei taha Aasia firmade aktsiaid, sest majanduskasvu aeglustumine ei jää kajastumata ka firmade kasuminäitajates.

Lõuna-Korea rahandusministeeriumi andmeil kaaluvad Soul ja rahvusvaheline valuutafond (IMF) viimased 30 aastat 8protsendilist majanduskasvu nautinud Lõuna-Korea tänavuse kasvuprognoosi alandamist 0--2 protsendile. Märtsiks võib töötute arv pankrottide tulemusel ulatuda juba miljonini.

Samuti ei taheta Aasia võlapabereid, sest nendega seotud risk on järjest kasvanud. Nii eelistatakse investeerida USA riigivõlakirjadesse, hoolimata võimalikust intressimäärade langusest. Nädalavahetusel hoiatas USA keskpanga juht Alan Greenspan deflatsiooni ehk üldise hinnataseme languse eest, mis oleks majandusele niisama kahjulik kui inflatsioon.

IMFiga sõlmitud abipakett ei suutnud taastada investorite usaldust. Jõulude eel kuulutati välja «minipakett», mille kohaselt Lõuna-Korea saab sellel nädalal plaanitust varem kätte 10 miljardit dollarit.

USA ja IMFi survel on suuremad rahvusvahelised pangad kõnelnud Lõuna-Korea laenude võimalikust pikendamisest. Korea keskpanga juht kohtub sel nädalal Euroopa keskpankade juhtidega, et arutada võimalikke laene.

Korealased, kes lähevad alati kaasa rahvuslike kampaaniatega, on kokku kandnud tonnide viisi isiklikke kuldesemeid ja juveele, et aidata riigil hankida välisvaluutat.

Eilseks oli esmaspäeval alanud kampaania käigus kogutud üle 10 tonni kulda, mille väärtus ületab 100 mln dollarit. See on aga murdosa summast, mis riigil lähiajal kreeditoridele tagasi tuleks maksta. Järgmisel kolmel kuul tuleks ära maksta ligi 40 miljardit dollarit.

Korea võimalik kullamüük koos kullaga spekuleerinud fondide deflatsioonikartusest ajendatud müügitegevusega viis kulla hinna eile viimase 18 aasta madalaimale tasemele.

Esmaspäeval tõid Korea turgudele ajutise tõusumeeleolu riiki külastanud USA finantsguru Georg Sorose sõnad, kes teatas, et kavandab piirkonda märkimisväärseid investeeringuid.

Soros kinnitas, et kriis on ületatav, kuid selleks on vajalik piirkonna riikide pangandus- ja finantssektori täielik ümberstruktureerimine. REUTER-DN-ÄP

Hetkel kuum