7. jaanuar 1998 kell 22:00

Eksperdid ennustavad majanduse parenemist

Konjunktuuriinstituudi juhtivteaduri Leev Kuuma sõnul oli lõppenud aasta suurimaks probleemiks jooksevkonto defitsiidi jõudmine kriitilise piirini -- 10% sisemajanduse koguproduktist (SKPst). Eesti jooksevkonto koosnebki peamiselt Eesti väliskaubanduse ja teenuste bilansist. Väliskaubanduse defitsiit ehk impordi ja ekspordi vahe ulatus kuni 19 miljardi kroonini, rääkis ta.

Konjunktuuriinstituudi ekspertide hinnangul hakkab jooksevkonto puudujääk alanud aasta esimesel poolel tänu väliskaubanduse defitsiidi kahanemisele vähenema, jõudes aasta lõpuks alla 8% SKPst.

«Selle põhjuseks peetakse ekspertide hinnangul eelkõige lõhkenud börsimulli ja likviidsuskriisi mõju majandusele,» ütles Kuum.

Kuum rääkis, et väärtpaberituru olukord vähendas ka inflatsioonilist survet majandusele, mistõttu selle aasta kuue kuu jooksul aeglustub tarbijahinnaindeksi tõus. Inflatsioon võib jõuda aasta arvestuses alla 10% tasandi, mis on paari protsendipunkti võrra mullusest madalam.

Konjunktuuriinstituudi eksperdid prognoosivad Kuuma sõnul 1998. a I poolel majanduskasvu aeglustumist, kuid tervikuna püsib majanduse üldolukord soodus.

Majandusminister Jaak Leimann tõi alanud aasta prioriteetidena toodete ja teenuste taseme ja konkurentsivõimelisemaks muutmise ning ettevõtluse ja töökohtade arendamise kõrval välja ka ekspordi ja rahvusvahelistumise. «Väikese turuga Eesti ekspordi erikaal peab olema praegusest veelgi suurem,» rääkis ta. «Samal ajal peame hakkama investeerima üha rohkem ka välismaale, tegutsedes mitte ainult kohalikul väiksel turul.»

Hetkel kuum