7. jaanuar 1998 kell 22:00

Hulgifirmad müüvad nakkusohtlikke kanu

Ettekirjutustele vaatamata on saastunud kanaliha jõudnud Tallinna ja Rakvere hulgifirmade kaudu Järvamaa kauplustesse ja turgudele.

Järvamaa tervisekaitseinspektorid avastasid Paide turult partii 450grammiseid kanalihapakke, mis olid pärit ühest Tallinna hulgilaost.

Ühes Paide erakaupluses oli müügil nii lahtine kui ka pakitud linnulihamass, mis oli jõudnud Järvamaale Rakvere hulgimüügifirma vahendusel, ütles Järva Teatajale tervisekaitsetalituse arst Maie Laos.

Tervisekaitseameti toiduhügieeni osakonnast teatati ETA-le, et Tallinna turgudelt pole nakkusohtlikku kanaliha müügil avastatud.

Kuna kanahakklihamassi müügiaeg on --18°C puhul sügavkülmutatult terve aasta, võib seda poodides pikka aega müügil olla. Kauplused peavad tarbijatele ohtliku kauba hulgifirmadele tagastama.

Riigi veterinaaramet on pisteliselt tehtava piirikontrolliga avastanud salmonellat neljas Ameerikast pärit lihapartiis, mis ei pärine ühelt kindlalt firmalt.

Kõik USAst tulnud kanalihasaadetised on analüüsitulemuste selgumiseni praeguseks piiril seisatud.

Seni pole Eesti seadustes täpselt sätestatud sissetuleva kauba kontrollimise tingimusi. Veterinaarteenistuse seadus paneb küll sellele ametkonnale kohustuse kaitsta elanikke nakkushaiguste eest. Kontrollitav liha tunnistatakse ohtlikuks aga sanitaar-bioloogiliste normide alusel, mille kohaselt ei tohi tootest võetud 25grammises proovis leiduda pisikuid.

Esimese salmonellapisiku leidsid Võru veterinaarinspektorid juba lihakombinaadis. Kuna Ameerikast pärit kanalihamass läheb termiliselt töödeldud toodetesse, pole inimeste nakatumise oht reaalne.

Salmonellat võib leiduda nii haige linnu lihas kui ka sekundaarse saastumise tulemusel liha pinnal. Samuti on ohtlik süüa osaliselt tooreks jäänud liha või muna. Tugev mürgistus võib lõppeda surmaga.

Ühendriikidest pärit kanalihamassi kasutatakse selle soodsa hinna tõttu lihasaaduste valmistamisel. Euroopa Liidu liikmesmaadest ei tee seda vaid Soome ja Rootsi. ETA

Hetkel kuum