Lühiuudised

08. jaanuar 1998, 00:00

Hansapanga Kindlustus ennustab selleks aastaks Eesti elukindlustusturu 2,8kordset kasvu ehk aasta lõpus on turu kogumaht ligikaudu 340 mln krooni.

Hansapanga Kindlustuse juhatuse esimees Mart Einpalu ütles, et Hansapanga Kindlustus loodab käesoleval aastal koguda eramajapidamiste säästudest ühe protsendi.

«Meie ülesanne on investeerimis- ning säästuvõimaluste pakkumine,» sõnas ta.

Einpalu ütles, et Hansapanga Kindlustus taotleb käesoleval aastal Lätis elukindlustuslitsentsi ning alustab elukindlustuslepingute sõlmimist esialgse kava kohaselt 1999. aastal. BNS

Munitsipaalettevõte Haapsalu Kuurort laenab Ühispangalt 3 mln krooni, et viia läbi remont Laine sanatooriumis.

Remondi käigus uuendatakse sanatooriumi teise korruse kümme aastat vanad sanitaarseadmed ja tubade siseviimistlust, ütles Lääne Elule Haapsalu Kuurordi juhataja Vello Luts.

Vanast söögisaalist saab konverentsisaal 50 inimesele, muretsetakse ka konverentsi pidamiseks vajalikud seadmed. Väiksemaks konverentsisaaliks remonditakse neljanda korruse kohvik.

Remont lõpeb 1. veebruariks, söögisaali remont kestab tõenäoliselt kauem.

Haapsalu Kuurort ja Ühispank on sõlminud põhimõttelise laenukokkuleppe, kuid laenulepingut seni sõlmitud ei ole, seetõttu ei soostunud Luts täpsustama laenutingimusi. Tema sõnul võetakse laen viieks aastaks.

Haapsalu Kuurort laenas eelmise aasta alguses kuus miljonit krooni, mis tuleb tagasi maksta aastaks 2003.

Möödunud aasta lõpus soovis linnavalitsus laiendada Haapsalu Kuurordi aktsiakapitali kuni kuue miljoni krooni võrra. Lutsu sõnul laiendatakse aktsiakapitali ilmselt kevadel. ETA

Valitsus tegutseb tänavu eelmisel suvel kinnitatud programmi järgi, kuigi sätestab detailsemad eesmärgid selle aasta tööplaanis.

Valitsusel pole plaanis oma prioriteete muuta, ütles valitsuse pressibüroo juht Juhan Kivirähk.

Küll on kavas jaanuari jooksul välja töötada valitsuse selle aasta tööplaan, millega kindlustatakse mullu kinnitatud prioriteetide elluviimine, märkis Kivirähk.

Valitsus lubab 1997/1998. a valitsusprogrammis jätkata liberaalset majanduspoliitikat ja kindlustada majanduskasvu. BNS

Suursaadik Mart Helme sõnul jäävad Venemaa topelttollid Eesti kaupadele püsima ja Venemaa ei liberaliseeri niipea kaubandussuhteid Eestiga.

«Naiivne on loota, et president Jeltsin Kremlist ükskord teatab: lõpetage Eesti kiusamine, kõrvaldage topelttollid. Sellise lõpptulemuse nimel tuleb pikalt ja järjekindlalt tegeleda poliitiliste suhete parandamise ja positiivse tausta loomisega,» ütles Eesti suursaadik Vene Föderatsioonis Mart Helme.

Suursaadik lisas, et ilma valitsuse otsuse ja välisministeeriumi heakskiiduta Venemaa kaubandussuhteid Eestiga ei paranda.

Praegu on Vene välisministeerium seisukohal, et Eestile tollire?iimi liberaliseerimiseks pole aeg küps. BNS

Tarbijakaitseamet kontrollis mullu detsembris 232 kaubandus- ja teenindusettevõtet, millest viiendik üritas tarbijaid petta.

Tarbijakaitseamet avastas petmist 53 ettevõttes. Ametile laekus detsembri jooksul petetud tarbijatelt 243 avaldust, millest kuu lõpuks lahendati 219.

Kõige suuremad trahvid määras tarbijakaitse kontrolli tulemusel alkohoolsete jookide müügi eeskirja rikkumise eest. Kuna ametil alkoholimüügi eest karistamise õigust ei ole, vormistas amet materjalid kohtule.

Ettevõtteid kontrollides selgus, et rohkem probleeme on ka kingade, riiete, toidukaupade ja bensiini kvaliteediga ning järjest enam on tekkinud probleeme teenindusettevõtete halva tööga.

Kontrollimise põhjal määras tarbijakaitseamet rahatrahve 119 014 krooni ulatuses 109 õigusrikkujale. BNS

Mullu laekus Tallinna tolliinspektuuri andmeil tollile makse üle 7 mld krooni ehk 50% rohkem kui 1996. a.

Maksude laekumise kasv oli tolliinspektuuri juhataja Toomas Udu sõnul tingitud peamiselt kolmest tegurist: väliskaubanduse mahu kasvust, mõne impordimaksu suurendamisest ja imporditavate kaupade hinnatõusust.

Mullu laekus Tallinna tolliinspektuurile enim käibemaksu -- 5,7 mld krooni.

Sellele järgnesid mootorkütuseaktsiis (ligi 743 mln krooni), tubakaaktsiis (477,9 mln kr) ja piiritusjookide aktsiis (232,2 mln kr).

Lõppenud aasta detsembris laekus Tallinna tollile maksudena rekordiline 934,9 mln krooni. BNS

Forekpanga Grupi vara kindlustuskonkursil osutus parimaks Leksi ja Bico ühispakkumus, teatas Leks Kindlustuse avalike suhete juht Rivo Saarna.

Forekspanga Grupi vara ning äritegevuse katkemise kindlustussumma on kokku 350 mln krooni. Tegemist on kaaskindlustuslepinguga ja mõlemad kindlustsseltsid kannavad vastutusest 50%.

Leksi teatel jõustus kindlustuskate aasta algusest. BNS

Eesti pankadevahelise rahaturu intressimäärad püsivad seoses aasta ja uue kuu algusega stabiilsed, sest märkimisväärset kauplemist pankade vahel ei toimu.

Riigikassa asejuhataja Helju Valdre sõnul paigutas riigikassa eile kommertspankadesse tavalisest vähem deposiite, 45 mln krooni eest.

Üleöödeposiitide intressideks kujunes 9%, 11,85% ja 11,9%, kuuepäevase deposiidi intressiks 13%, 15% ja 12päevase deposiidi intressiks 13,5%.

Teisipäeval olid üleöödeposiitide intressid 9 ja 10,65 protsenti, kolme nädala pikkuse deposiidi intress 12,95 protsenti, kahe nädala pikkuste deposiitide intress 12,75% ning ühe nädala pikkuste deposiitide intressid 11,5--11,85 protsenti.

Kuna suuremate pankade huvi riigikassa deposiitide vastu on vähenenud ja keskmine intressitase langenud, laiendas riigikassa deposiitide pakkumist ka väiksematele pankadele -- EVEA Pangale, ERA Pangale ja Krediidipangale.

Pankadevahelise rahaturu laenu- ja hoiuse intressimäärad Talibor ja Talibid aasta esimesel nädalal detsembri viimase nädalaga võrreldes ei muutunud. BNS

Aasta alguse seisuga on äriregistris registreeritud 34 150 äriühingut ja eraisikust ettevõtjat.

Osaühinguid on äriregistrisse kantud 20 176, füüsilisest isikust ettevõtjaid 6673 ja aktsiaseltse 6261. Lisaks on äriregistris registreeritud 600 tulundusühistut, 202 täisühingut, 142 välismaa äriühingute filiaali ja 96 usaldusühingut.

Kõige rohkem on äriühinguid ja füüsilisest isikust ettevõtjaid registreeritud Tallinnas (13 694), Tartus (2728) ja Pärnus (1345).

34 150 registreeritud äriühingust ja eraisikust ettevõtjast on 16 480 asutatud pärast 1995. aasta 1. septembrit, mil jõustus äriseadustik. Ülejäänud 17 670 on nn vanad ettevõtted, mis on asutatud enne äriseadustiku jõustumist. ETA

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    28. November 2011, 18:05
    Otsi:

    Ava täpsem otsing