Kvaliteedinõuetest uued barjäärid

09. jaanuar 1998, 00:00

Kui varem põhjustasid USA ja ELi kaubandusvaidlusi eelkõige Euroopa Liidu põllumajandustootjate kaitseks kehtestatud imporditollid, siis viimasel ajal on tüliküsimuseks tarbijakaitse ettekäändel kehtestatud piirangud.

Sel nädalal Oxfordis toimunud põllumajanduskonverentsil kritiseeris USA põllumajandusminister Dan Glickman loomseid komponente sisaldavate USA kosmeetika- ja farmaatsiatoodete keelustamist Euroopa Liidus ning bloki vastuseisu hormoonide ja antibiootikumidega nuumatud looma- ja linnuliha impordile USAst.

Ka nõuab EL USA-lt ekspordikeeluga ähvardades rangemaid hügieenistandardeid.

Dan Glickmani sõnul tõlgendatakse USAs ELi käitumist kui manipuleerimist tarbijate suurenenud hirmudega bloki poliitiliste eesmärkide saavutamiseks.

«Sedamööda, kuidas traditsioonilised barjäärid kaovad, tuleb tarbijatele tagada, et toiduainete ohutusest ei saaks uus lahinguväli,» ütles Glickman.

Ehkki USAs ei ole dokumenteeritud ühtegi hullu lehma tõve juhtumit, tahab EL keelustada riskiklassi hinnatud komponente, nagu ?elatiini sisaldavate toodete impordi. Detsembris peatas USA omakorda veise-, lamba- ja kitseliha toodete impordi mitmest ELi riigist.

Euroopas lisandub hullu lehma tõvega seotud probleemidele vastuseis toiduaineliikidele, mille puhul tervist kahjustav mõju ei ole kinnitust leidnud. Siia kuulub hormoonide abil toodetud lihasaaduste impordi keelamine, mis on vastuolus maailma kaubandusorganisatsiooni (WTO) seisukohaga.

Euroopa on visa tunnistama ka geneetiliselt töödeldud toiduaineid ning nõuab nende märgistamist sellekohase etiketiga.

Dan Glickmani sõnul võrdub see mittetariifse kaubandustõkkega, sest osutab potentsiaalsele riskile.

Selline poliitika annab rohelise tee protektsionismi toetamiseks, mis on vastuolus WTO põhimõtete ja eesmärkidega, leiab USA, ning heidab alusetult varju tänapäeva biotehnoloogia saavutustele.

Glickman on lubanud maailma turud USA kaupadele lahti hoida ja kutsus Oxfordi kõnetoolist ka ELi enam järgima kaubanduse liberaliseerimise põhimõtteid.

Soodsa võimaluse selleks annavad 1999. a algavad WTO kaubanduskõnelused, millel käsitletakse ka põllumajandussaaduste turu avamist, ning ELi kavandatav ühise põllumajanduspoliitika (CAP) reform.

«Tõeline turule orienteerumine nõuab otsustavat loobumist põllumajandustoodete hinnatoetustest, tootmis- ja ekspordisubsiidiumidest ning kõigist muudest põllumajandustuluga seotud toetustest,» ütles Glickman.

USA ja Euroopa kaubandussuhted on otsustavaks baromeetriks, mis näitab mil määral uue globaalse majanduse põhimõtted uuel sajandil teoks saavad, ütles Glickman. REUTER-FT-ET-ÄP

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    28. November 2011, 18:05
    Otsi:

    Ava täpsem otsing