8. jaanuar 1998 kell 22:00

Lumelaua valiku põhimõtted

Kuna kogenud lumelaudurid teavad täpselt, millist lauda nad vajavad, siis selgitan varustuse valiku põhiprintsiipe just alustajale.

- Lumelaud

Algaja võiks eelistada pehmete saabaste ja sidemetega sümmeetrilist freestyle'i või freeride'i lauda. Pehme laud ja saapad on märksa mugavamad kui jäigad saapad ja klambritega alpine'i ehk freecarve'i laud, andes sõitjale osa vigu andeks. Ka tasakaalutunde saavutab nendega kiiremini. Jäik laud on tundlik väiksemalegi liigutusele, mille tagajärjeks on kukkumine.

Pehme laua eelis on universaalsus: see pakub pinget nii lühematel ja laugjamatel nõlvadel kui pikematel ja järsematel.

Laua pikkuse valik sõltub sõitja eelistustest: trikke teha on kergem lühema lauaga, suurema hoo ja hoogsate poognate eelistuse korral tasub valida pikem laud.

- Saapad

Saabaste valikul on peamine kriteerium mugavus. Tihtilugu veedate neis jalavarjudes terve päeva, mistõttu enda rahulolu sõltub paljuski jalgade rahulolust. Pehme saabas peab olema piisavalt jäiga kattega, et side ei muljuks jalga.

Teise omadusena soovitan jälgida saabaste kaalu (eelkõige pehmete saabaste puhul). Kergema saapaga muutub ka laua juhtimine lihtsamaks, samuti on nendega mõnusam mäe all ja peal ringi tatsata.

Jäiga lauaga ajavad asja ära ka tavalised mäesuusasaapad, kuigi asjatundjad eelistavad spetsiaalseid jäiku lumelauasaapaid.

- Klambrid

Klambrite puhul kehtib samuti mugavuse printsiip. Kindlasti peaks olema võimalus klambri suunda laual reguleerida (freestyle'i puhul lauateljega risti, hoogsamal sõidul diagonaalis ja seda ka pehme saapaga).

Kohendada peaks saama ka tugiplaadi kallet (seda ainult pehmete klambrite puhul). Klambrid peavad olema kiirpingutussüsteemiga.

Uudiseks on step-in saapad ja klambrid. Sarnaselt mäesuusaklambritele on neisse võimalik lihtsalt sisse astuda ilma mingeid rihmu kinnitamata. Nende eeliseks on mugavus (kiire sisseastumine, pole klambririhmu, mis muljuksid jalga läbi saapa) ja korralike step-in'ide puhul isegi parem kontroll laua üle. Miinuseks on esialgu saabaste hind, mis on 30--50% tavalisest suurem.

- Riietus

Lumelauaga sõites on oluline roll riietusel. Riided olgu kindlasti hingavast, vett ja tuult pidavast tugevamast materjalist, mis kukkumisel ei käriseks. Hea materjali tunnete ära juba hinna poolest, mis võib olla tavalisega võrreldes 2--5kordne.

Ihul tuleks kanda spetsiaalset võrkaluspesu, mis hoiab hästi sooja (ei pea panema paksu kampsunit) ja väldib higistamist. Olulised on spetsiaalsed pika käisega lumelauakindad.

- Kaitsed

Alustajal soovitan mõelda ka kaitsete peale, et vältida võimalikke traumasid õppimisfaasis. Sobivad tavalised rulluisutamiseks mõeldud põlve- ja randmekaitsed.

Esialgu oleks hea vooderdada paksemalt ka istmik, sest pehme vooderdus aitab esimesel kolmel päeval ära hoida loendamatu hulga valugrimasse ja sinikaid. Kolmandal päeval on sõidumõnu garanteeritud.

Hetkel kuum