8. jaanuar 1998 kell 22:00

Naftauputus tulekul

Aastavahetus tõi endaga kaasa toornafta hinna drastilise langemise -- alla 16 dollari barrel. Kolmapäeval langes brenti segu viimase 30 kuu madalaimale tasemele. Kümneprotsendiline hinnalangus võrreldes jõulueelse seisuga on tingitud mitme teguri koosmõjust.

Üks neist on kindlasti prognoositust pehmem talv põhjapoolkeral, mis koos naftatarnete mahu kasvuga Lähis-Idast ja turuspekulantide panusega hinna edasisele langemisele on viinud toornafta hinna langemiseni 40 protsendi võrra võrrelduna möödunud aasta sama ajaga. Samas suurusjärgus on langenud ka naftasaaduste hinnad.

Kolmapäeval alustas Iraak ekspordiks mõeldud nafta pumpamist ja planeerib väljaveo alguseks järgmist nädalat. ÜROga sõlmitud lepe «nafta toidu vastu» lubab Iraagil kuue kuu jooksul eksportida 2 miljardi dollari väärtuses naftat. Kuna on määratud eelkõige rahaline, mitte koguseline hulk, siis praeguste hindade juures võib Iraak eksportida umbes 900 000 barrelit päevas (1997. aastal oli keskmine päevakvoot 700 000 barrelit). Arvestame veel, et lepingu kehtimahakkamisest on möödunud üle kuu ja algselt pooleks aastaks ettenähtud kogus jaguneb tegelikult väiksemale perioodile. Järgmise kahe kuu jooksul ekspordib Iraak 1,3 mln barrelit päevas.

Kolmandale ja tegelikult kõige tähtsamale hinnalanguse põhjusele pandi alus juba mitu kuud tagasi, kui Saudi Araabia tegi ettepaneku suurendada naftat eksportivate riikide (OPEC) ekspordikvoote 10% võrra. Üllatavalt hõlpsasti saavutatud OPECi sisekonsensuse tulemusena tõuseb sündikaadi ekspordi maht jaanuaris 28 mln barrelini päevas, mis on nende viimase 18 aasta kõrgeim tarnemäär. Pole siis ime, et prognooside kohaselt jääb nafta selle aasta hind alla 20 dollari barrel.

Hetkel kuum