Sundlõpetamise abil maksuvõlgadest lahti

12. jaanuar 1998, 00:00

Riigi Teatajas on tänaseks ilmunud kaks sundlõpetatud ettevõtete nimekirja. Sõerdi andmeil kuulub näiteks Tartu linnas ettevõtte tulumaksu kohustuslasest 4947 aktsiaseltsist sundlõpetamisele 2425 ehk 49 protsenti, Valgamaal on 918 ettevõttest sundlõpetatuid 514, Lääne-Virumaal 1560 firmast 910.

«Maksuamet kui üks võlausaldaja peab pärast nimekirja ilmumist nelja kuu jooksul esitama konkreetse firma kohta kohtule taotluse likvideerimise läbiviimiseks või pankroti väljakuulutamiseks,» selgitas Sõerd. «Kas ja kui kiiresti menetlus algab, sõltub kohtust.»

Kui kohus leiab, et võlgnikul ei jätku vara pankrotimenetluse kulude katteks ja puudub raha tagasivõitmise võimalus, loeb kohus pankrotimenetluse raugenuks, ja maksuametil tuleb lootusetu maksuvõlg kustutada, rääkis Sõerd.

Eelmise aasta suvel kustutas maksuamet suurematest maksuvõlglastest RASi Volta 6 miljoni krooni suuruse võla ja Tartu ärimeeste Urmas Pasti ja Juhan Kolgi juhitava Alexela ettevõtete gruppi kuulunud ÜE Alexela õigusjärglase ASi A.A.S.P. 5,4 miljoni krooni suuruse võla.

Valga maakohtu esimehe Kalju Kutsari sõnul mõtlevad kohtunikud tõsiselt, kuidas eesootava töömahu kasvuga toime tulla. «See on tegelikult riiklikul tasemel korraldamatus, mis on lükatud kohtute kaela,» seletas Kutsar.

Justiitsministeeriumi äriregistritalituse juhataja Viljar Peep ei olnud Kutsari väitega nõus. «Oleme kohtutele kõik maksimaalselt kergeks ja kaunis automatiseerituks teinud,» rääkis Peep. Sundlõpetamisteated ilmuvad jupikaupa, vajalikud vorminõuded on äriseadustiku täiendusega antud, tasu likvideerijale määravad kohtud ainult erandjuhtudel, loetles Peep.

«Kohtud pelgavad, sest asi on erilaadne ja kardetavalt mahukas,» lisas Peep. «Kohtud hakkavad asja menetlema vaid siis, kui keegi võlausaldajaist taotleb firmale likvideerija määramist või pankroti väljakuulutamist.» Peep prognoosis, et kuna mittetegutsevate riiulifirmade osa on olnud suur, siis ilmselt üle poole firmadest läheb siiski kustutamisele ilma kohtu osaluseta.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing