Korralik kõrts vanas majas

15. jaanuar 1998, 00:00

Aleksandri Kõrts Tartu Aleksandri 46
sisekujundaja Taisi Kadarik

Aleksandri sisekujundusliku lähenemise dikteerib maja välisilme. Suur ja avar ruum jätab piisavalt mängumaad ja üldiselt on sisekujundja hoones õhkuvat vanaaegsust kujunduses suutnud hästi ja funktsionaalselt edasi anda. Kuid samas on Aleksandris hulgaliselt mõistetamatuid stiilivääratusi. Nii on plaaditud põranda keskel teistlaadsetest plaatidest ootamatult ja ebaloogiliselt lõppev teerada. Suurimaks veaks võib lugeda igavavõitu ja ebamugavat mööblit, mis, arvestades eritellimusel teostust, oleks tegelikult võinud olla koha naelaks. Aleksandris võib kiita ehituskvaliteeti, sest vana ruum on renoveerimisel seotud kaasaegsete ehitusdetailidega peaaegu märkamatult. Hindeks 6 punkti.

Aleksander meenutab igas mõttes kõrtsi ja vastab seega oma funktsioonile. Tartus teist sellist kohta ei ole. Ilmselt on lähtutud interjööri looma asudes vanaagese maja raskepärasest seinast ja akendest. Sajandi alguses asus majas gaasivabrik ja minu arust võinuks ka kõrtsis hoone esialgsele funktsioonile kuidagi viidata. Kuigi massiivne mööbel ruumi sobib, ei ole see funktsionaalne. Näiteks on ilma kaaslaseta Aleksandrisse tuleval daamil on küllalt raske tooli lauale lähemale nihutada, samuti pole ülisuures, kuid jäigas toolis pikemat aega mugav istuda. Seintel on ilusad vitraa?id, kuid neid häirivad tugevalt kõrvale riputatud reklaamid. Aleksandri sisekujunduses pole kõik lõpuni läbi mõeldud, 4 punkti.

Loen Aleksandri kõrtsi õllerestoraniks ja Tartus on see praegu õllejoomiseks üks paremaid kohti. Vanaagses stiilis kõrtsi sisekujundus moodustab terviku, seda täiendab huvitav pika korstnajalaga kamin ruumi keskel. Kõrtsiruumi muudab huvitavamaks teise korruse väljaehitus. Mööbli kallal võiks mugavuse osas natuke norida, kuid samas sobivad massiivsed ja tugevad toolid-lauad sellesse keskkonda. Arusaamatuks jääb, miks on vanaaegse ruumi lakke riputatud mootorratas. Veel ei sobi sinna kuldsed ventilaatorid, seda enam, et nende alused ulatuvad inetult üle laetala servade. Ehituse tase on kõrge ja kõrts vastab oma funtsioonile. Aleksandri ruumilahendus on hoolikalt läbi mõeldud, seepärast 7 punkti.

Aleksandri kõrts on meeldiv koht. Vanaaegses ruumis on avarust ja kõrgust, suures saalis on mööblit parasjagu. Kõrtsis õhkub vanaaegsust nii paekivist müüri meenutavast seinast kui massiivsest mööblist. Heledast puidust lauad on hästi suured, toolid avarad ja kõrged.Vanaaegse stiiliga sobivad vasest lambid laetalade küljes ja ka stiilne vanaaegne kaminaga ahi keset saali. Kivimüürile sarnaneva seinaga sobivad ka aknad ning vitraa?idega raudtrellid. Paraku on suures ruumis kehv ventilatsioon. Selle parandamiseks laetalade külge kinnitatud kuldsed ventilaatorid on aga täiesti sobimatud. Koht, mis meenutab vanaaegse kindluse söögisaali, on praegu üks Tartu parimaid, 7 punkti.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing