Tooraineturud aastal 1997

15. jaanuar 1998, 00:00

Kindlalt tõususuunas alanud ning finantssfääris tormiliselt lõppenud 1997. aasta ei jätnud jälgi jätmata ka tooraineturgudele. Kui taevas väärtpaberiturul tundus veel pilvitu ning maailma juhtivate börside indeksid järjest rekordtasemeid uuendasid, oli tooraineturgudel näha juba närvilisuse tundemärke.

Suurliikumiste teerajajaks oli kuld, mille hind hakkas alla liikuma juba 1996. aasta veebruaris ning see on tänaseks langenud 18 aasta madalaimale tasemele alla 280 dollari unts.

Hinda liikumapanevaks jõuks on olnud peamiselt jutud keskpankade tegelike ja võimalike kullavarude müügist. Emotsioonidel on suur mõju, sest möödunud aastal jäi keskpankade kullamüük viimaste aastakümnete keskmisest madalamaks. Nn ametlik sektor müüs möödunud aastal kokku umbes 340 t kulda. Samas on nõudlus füüsilise kulla järele tõusnud. Esialgsete andmete põhjal suurenes juveelitoodete müük möödunud aastal umbes 10% protsendi võrra. Nõudlus on kasvanud eelkõige Indias (maailma suurim juveelitoodete tarbija) ja Itaalias (Euroopa suurim tarbija).

Teised väärismetallid liikusid kullaga vastupidises suunas. Pallaadiumi hind tõusis augustis viimase 17 aasta kõrgeimale tasemele. Hõbe alustas rallit hilissügisel, saades aasta lõpuks hinnaks üle 6 dollari unts. Kuuldavasti on siin tegemist kartelli loomise katsega mitme USA investeerimisfondi poolt, kes hõbedat kokku ostes püüavad viia laoseisu miinimumini ning seejärel juba hindu dikteerida.

Samasuguse skeemi järgi turuga manipuleerimise katses süüdistati ka ?veitsi kompaniid Glencoret, kes üritas vähendada Londoni metallibörsi tsingivarusid. Lisaks tsingile langesid kriitilise piirini ka börsi alumiiniumi- ja vasevarud. Teadaolevalt esimest korda tekkis likviidsusprobleem üheaegselt kolme metalliga, nii et börsi juhtkond oli sunnitud kasutusele võtma administratiivseid meetmeid.

Peamiste toiduainete hindu mõjutas möödunud aastal El Ni?o -- Vaikse ookeani lõunaosa ebanormaalne soojenemine, mis rikub kliima tasakaalu ja võib endaga kaasa tuua ootamatuid ilmastikunähtusi. Spekulatsioonid oodatavast väiksema saagi üle Brasiilias, mida võivat põhjustada El Ni?o tekitatud külmakahjustused, viis kohvi hinna mai lõpuks viimase 20 aasta kõrgeimale tasemele. Kahe nädala pärast langes kohvi hind kasumivõtmise tulemusena 32% võrra ja nüüd ei räägita El Ni?ost suurt midagi. Brasiilia kohvisaagi selle aasta prognoos on küllaltki optimistlik.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing