Valgusallikaid tuleb kasutada vastavalt otstarbele

15. jaanuar 1998, 00:00

Valgusallikaid või lihtsamini nimetades -- lambitüüpe -- tekib tänapäeval üha enam juurde. Siinjuures meeldetuletuseks, et lamp on just nimelt valgusallikas, valgusti üks osa.

Kui veel 10 aastat tagasi kõlbas ükskõik kuhu ruumis paigaldada suvaline valgusti, milles valgustugevust reguleeriti erineva võimsusega hõõglampi kasutades, siis tänapäeval tunduvalt avardunud tehniliste võimaluste juures on muutunud oluliseks vastavalt vajadusele otstarbeka valgusallika kasutamine. Nii ei ole mõtet elektrienergiat raiskava hõõglambiga ruumi või objekti valgustada kohas, kuhu kõlbab ka säästlik päevavalguslamp, kuid paljudes ruumides, näiteks õppeklassis, arvutiruumis on korralik valgustatus väga oluline.

Osta tasub vaid sertifitseerituid valgusteid, sellisel juhul võib tarbija olla kindel, et valgusti on läbinud tehnilise kontrolli, maandatud, valgusti eluea pikkuse kindlustab tootele antud garantii jne.

Kasutatakse mitut vormilt ja tehniliselt lahenduselt erinevat lambitüüpi.

Hõõglambid. Kui pärast uute tehniliste lahendustega valgusallikate loomist ennustati hõõglambi kasutusele lõppu, siis praegu tuleb nentida vastupidist -- hõõglamp on arenenud laia kasutusotstarbega tooteks. Praegu toodetakse mitmesuguse sokliga aga ka valgust suunava peegeldava, matistatud, värvitud pinnaga lampe. Hõõglambi eluiga on 500 -- 1000 tundi.

Halogeenlambid. Võrreldes hõõglambiga annab halogeeni tehniline lahendus olulist energiakokkuhoidu. Konkreetsete kohtade valgustamisel annab 50W halogeenlamp kaks korda rohkem valgust kui 50W hõõglamp. Kohtvalgustisse sobib enam külmpeegel-halogeenlamp. Pulkhalogeenid, mis annavad võimsamat valgust, sobivad up-light valgustuseks (s.o ruumi valgustatakse kaudselt, valgust seinale peegeldades) ja pro?ektoritesse. Nende lampide eluiga on 3000 -- 5000 tundi.

Päevavalguslambid. Need on luminofoorlambid, kus valgus tekib spetsiaalse gaasiga täidetud torus. Kuid on ka hõõglambi sarnaseid luminofoorlampe, mida saab keerata tavalisse pirnipessa. Laiemalt kasutatakse kuni 58W päevavalguslampe pingega 220 V. See lamp annab võrreldes hõõglambiga viiekordse energiakokkuhoiu, seepärast kasutatakse enamasti üldvalgustuses, eluiga 5000 -- 8000 tundi.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing