Venemaa tollid karmimaks Piimatööstuste kasumid vähenevad

15. jaanuar 1998, 00:00

Kahe miljardi kroonise aastakäibega piimanduskontserni Ühinenud Meiereid juhatuse esimehe Aivar Pärgmäe sõnul võivad muudatused Venemaale müügis vähendada kontserni kasumit.

«Hapukoore tonni pealt näiteks saame edaspidi 20 dollarit vähem tulu kui praegu,» lausus Pärgmäe. Tema sõnul tuleb alates 1. veebruarist hapukoore pealt maksta tollis 200 dollarit rohkem.

ASi Mulgi Meier juhatuse esimees Andres Vinni ütles, et ilmselt väheneb ettevõtte selle aasta kasum ja ka tootmine. Samas kinnitas ta, et mingil juhul ei kao Vene turg ettevõtte jaoks täielikult.

Sügisel Eesti suurimaks hapukooretootjaks saanud ASi Lacto peadirektori Voldemar Lapini sõnul muutub piimatööstuste olukord nüüd veelgi raskemaks. Varem eksportis Lacto poole toodangust Lääne-Euroopasse. Pärast Brüsseli otsust keelata Eesti piimatööstuste toodangu eksport Euroopa Liidu riikidesse pidi see osa hakkama Venemaale minema, kuid nüüd keeratakse ka see kraan kinni, rääkis Lapin.

Lacto ekspordib 85% kogutoodangust, suurim ekspordipartner on Venemaa.

ASi Tallinna Piimatööstus juhatuse liige Andres Rannamäe ütles, et Venemaa otsus seada imporditollid sõltuvusse kogustest, mitte tollis deklareeritud kauba hinnast annab tagasilöögi kogu Eesti piimatööstusele. «Kuid ma ei arva, et mõni suurtest tööstustest pankrotistuks, sest ükski pole tervenisti Venemaa müügile orienteerunud,» lisas ta.

Venemaa muudab tollisüsteemi sellepärast, et seni eksporditi küllalt palju kaupa sinna ebareaalse deklareeritud hinnaga ja müüdi siis kohapeal kallimalt maha, rääkis Pärgmäe. «Meie oleme üldjuhul müünud õige hinnaga,» lisas ta.

Ühe tundmatuks jääda sooviva toiduainetööstuse juhi kinnitusel deklareerib aga enamik Venemaale eksportijaid piiril kauba võimalikult madala hinnaga. «Kaubale tehakse kaks saatelehte, millest üks pärast piiri ületamist prügikasti visatakse,» kinnitas toiduainetööstur.

Pärgmäe kinnitusel saab Ühinenud Meiereide suurimaks ekspordipartneriks edaspidi Ukraina.

1. veebruaril kaovad kõik piirangud Ukraina ja Venemaa piiril ja me hakkame oma toodangut läbi Ukraina Venemaale müüma, sõnas Pärgmäe.

Sellel aastal avab piimanduskontsern Ühinenud Meiereid Ukrainas Zaporo?jes oma piimatööstusettevõtte.

«Tahame Ukrainas keskenduda just hapukoore tootmisele, et seda siis sealt ka Venemaale vedada,» ütles kontserni juhatuse esimees Pärgmäe.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing