Eesti Energia vajab reformivõimelist juhti

16. jaanuar 1998, 00:00

Esmaspäeval leiab lahenduse üks viimasel ajal suuremat huvi tekitanud ja sama suure salapäraga varjutatud juhivalimine. Eesti Energia haldusnõukogu otsustab, kes saab Eesti ühe suurema ettevõtte peadirektoriks.

Äripäeva arvates on tegemist väga olulise otsusega. Ootab ju monopoolset elektritootmisettevõtet ees restruktureerimine, seega vajab ta väga jõulist ja töövõimelist juhti.

Eesti Energia etteotsa asuv mees peab olema karismaatiline, kel on ettevõtte reorganiseerimisvõime ja -kogemus. Seisab tal ju ees keeruline ja psühholoogiliselt raske roll hakata iseenda struktuuri lõhkuma. Samas pakub ametipost erakordse väljakutse ja võimaluse midagi korda saata. Kui hakkama saad, oled sa endale teinud nime ka väljaspool Eestit.

Lisamotivatsioon on ka riigiettevõtte kohta küllalt konkurentsivõimeline palk, mis võib küündida 50 000 krooni kanti kuus.

Hämmastust tekitab niivõrd olulise ettevõtte juhi valimise ümber valitsenud infosulg. Kui kõigi 45 algselt juhitoolile pürginu avalikustamine võib tõesti pildi kirjuks ajada, siis vähemalt n-ö lõppvooru välja selekteeritud oleks mõistlik avalikustada. Tegemist on ikkagi riigi- mitte eraettevõttega. Teadmatuse tõttu saavadki võimalikuks spekulatsioonid ? la valimised on farss ja koht on ammu ära otsustatud.

Kindlate kandidaatidena lõppvooru viie pretendendi hulgast on avalikkuse ette jõudnud kaubandus-tööstuskoja direktor Toomas Tamsar ja Tallinna Panga arendusdirektor Gunnar Okk. Juhul kui haldusnõukogu otsustab, et senine peadirektor Uudo-Rein Lehtse ei jätka. Tema vabastamine ei pruugigi olla nii lihtne kui arvatakse.

Tamsari kasuks räägivad noorus, haritus, aktiivsus, keelteoskus ja hea presenteerimisvõime. Nõrgaks küljeks võib aga pidada konkursil kandideerijaile üheks tingimuseks seatud põhjalikke teadmisi ettevõtte juhtimisest. Tamsaril puudub otsene ettevõtte juhtimise kogemus. Seetõttu suhtuvad eraettevõtjad Tamsarisse teatud ettevaatusega.

Gunnar Oki plusspool on Tamsariga sarnane. Siia lisandub aga rahvusvahelise ettevõtte juhtimise vahetu kogemus. Ka ettevõtte ülesehitamise kogemus Statoili Eesti keti näol. Okk on särav administreerija.

Toimetus leiab, et radi-kaalseid reforme vajava Eesti Energia etteotsa on vaja eelkõige n-ö ümberehitamiskogemusega juhti, kes suudaks kiiresti Eesti Energia restruktureerimise, tükeldamise ja erastamise läbi viia.

Peadirektorit tuleks otsida sellist tüüpi juhtide seast, nagu Kreenholmi Valduse ASi peadirektor Meelis Virkebau, Elcoteq Tallinna tegevjuht Ilmar Petersen ja Eesti Energia nõukogu liige Olari Taal. Viimane on oma pretendeerimist peadirektori kohale eitanud, ometi on just temal kaks reformimiskogemust tagataskus -- majandusministeerium ja Hoiupank. Majanduslik sõltuvus, mida Taali puhul kardetakse, ei olegi nii ohtlik, positiivne kogemus on olulisem.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    28. November 2011, 18:07
    Otsi:

    Ava täpsem otsing