Turkmeenia gaas otsib teed maailmaturule

16. jaanuar 1998, 00:00

Venemaa peaminister Viktor T?ernomõrdin lahkus sel nädalal A?habadist ilma kokkuleppeta taastada mullu katkenud Turkmeenia gaasieksport. Moskva ettepanek osta Turkmeenialt suurtes kogustes gaasi ja müüa seda ise Ukrainale edasi, ei leidnud A?habadis heakskiitu.

Probleemiks oli Venemaa pakutav hind -- 32 dollarit 1000 kuupmeetri gaasi eest, mis Turkmeenia presidendi Saparmurat Nijazovi sõnul tagaks Moskvale suurema tulu kui riigile enesele. Ukraina piiril on gaasi hind 58 dollarit, Kiiev ostab aga Venemaalt gaasi 80 dollariga.

Venemaa kaudu kulgevad torujuhtmed on Turkmeenia gaasi peamine ekspordikanal. Läinud aasta lõpus avati aga juba ka esimene Turkmeeniat ja Iraani ühendav gaasijuhe, mis viitab kahe riigi majandussuhete arenemisele ning samas Iraani kasvavale tähtsusele Kesk-Aasia regioonis.

Iraan asub maailma kahe kõige olulisema nafta- ja gaasileiukoha Kaspia mere ja Pärsia lahe naabruses ning Iraanile enesele kuulub maailma nafta- ja gaasivarudest vastavalt 10% ja 15%.

Turkmeenia gaasivälju Iraani põhjaosa tööstuspiirkonnaga ühendav 200km torujuhe on esimene lüli Iraani plaanis rajada Turkmeeniast Türgisse 3200 km pikkune gaasijuhe.

1,6 mld dollarilise projekti teostumise korral võib Kaspia gaas ja nafta leida kaua otsitud pääsu lääne turgudele ning piirkonnas, kus ekspordiks eksisteerib hulk alternatiivseid projekte, on valmis juhtmel suur poliitiline ja majanduslik tähtsus.

Iraani naftaministri Bizhan Zangenethi sõnul võiks Iraan päevas vahendada kuni 2,5 miljonit barrelit Kaspia toornaftat.

Teherani ambitsioone piirab USA, kes on kuulutanud Iraani rahvusvahelist terrorismi toetavaks riigiks ning soovib seda isoleerimise abil kurssi muutma sundida.

Washington eelistaks, et Turkmeenia gaas ja nafta väldiks nii Venemaad kui Iraani, ja toetab seepärast torujuhtme rajamist Kaspia mere alt Aserbaid?aani kaudu Gruusiasse ja Türki.

Lääne kütuseärimehed usuvad , et USA-l ei õnnestu takistada Iraani kujunemist sillaks Kesk-Aasia naftavarude ja energiajanus maailmaturu vahel. REUTER-FT-ÄP

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    28. November 2011, 18:07
    Otsi:

    Ava täpsem otsing