Hea asukohaga kaupluseruume napib

19. jaanuar 1998, 00:00

Hea asukohaga kaubanduspindade pakkumine jääb nõudlusele praegu alla. Maaklerite kinnitusel leiab soodsas asukohas kaupluseruumile rentniku nädala ajaga. Sellises olukorras ei oma ruumide kvaliteet alati kõige määravamat tähtsust ja rentnikud on nõus remonditööd ise tegema.

Suurt vahet remontimata ja kvaliteetsete ruumide rendihinnas praegu ei ole. Kõige olulisem on asukoht. Üldjuhul tehakse omaniku ja rentniku vahel remondikulude ulatuses hiljem tasaarveldus.

Äripindade turgu üldisemalt iseloomustab orienteerumine järjest enam värskelt renoveeritud ruumidele ning perspektiivsete piirkondade väljaehitamine käib täie hooga. Kulunud ruumide omanikud peavad seega konkurentsis püsimiseks parandama kvaliteeti.

Möödunud aastal hakkas kaubandus üha enam koonduma keskustesse, see tendents jätkub ka sel aastal. Väiksemad kauplejad on samuti mõistnud, et kõrvalolev müüja pole mitte konkurent, vaid abimees. Ostja tuleb enamasti sinna, kust ta saab korraga kõik vajalikud kaubad ja teenused.

Kesklinna kõige elavama kaubandustänava, Viru tänava hinnad on kinnisvarafirma Mendelson & Co hinnangul aastaga tõusnud ca 10%. Maksimaalne rendihind ulatub seal 550 kr/m² kuus. Üksikutel juhtudel võib rendis jääda ka alla 100 krooni ruutmeetri eest, kuid siis on tegemist aastatetaguste lepingutega. Keskmine äripindade renditase on vanalinnas parkimisraskuste tõttu langenud.

Kesklinnast väljapoole suunduvate magistraalide ääres on kauplusete rendihind enam-vähem ühes suurusjärgus: 200--250 kr/m². Sellesse vahemikku jääb ka Tartu maantee, kus omanikud on juba arvestatud kavandatava läbimurdega ning hinnad tõusu läbinud.

Piirkonniti on kaubanduspindade hinnad diferentseerunud ning välja kujunenud eelistänavad, kus rendis keskmisest tasemest kõrgem. Paarkümmend meetrit peamagistraalist kõrvale langevad kaupluseruumide rendised järsult -- kuni 30 protsenti --, sest sinna satub ostjaid harvem.

Kesklinna eripära on see, et mõne hoone rendised erinevad palju ümbritsevast tasemest. Näiteks Ameerika Ärikeskuses Harju tänaval ja WW Passaa?is Aia tänaval ulatuvad rendised kuni 500 kr/m².

Kui ruumide kvaliteedilt jääb Tallinn Euroopa tasemele veel alla, siis üldpinna suhtelt elaniku kohta hakkame jõudma maailmaklassi. Ilmselt on meie kaupmehed piisavalt rikkad, et maksta ka ülearuse pinna eest.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing