Hillar Teder -- põhiosa ärist Venemaal

22. jaanuar 1998, 00:00

Hillar Tederile kuulub AS Sunatra, mille Ühispanga presidendi Ain Hanschmidti sõnul asutas omal ajal pank. Enne kahtlusi äratanud aktsiatehinguid eelmise aasta suvel müüs Ühispank firma Hillar Tederile, kinnitab Hanschmidt.

Ajavahemikul 21. juuli--26. august ostis Sunatra ligi 187 000 Ühispanga aktsiat. Suur osa Ühispangaga seotud firmasid soetasid suurtes kogustes panga aktsiaid vahetult enne uue kasumiprognoosi avalikustamist, mis ületas ligi 200 miljoni krooniga senise prognoosi.

AS Sunatra on praegu registreeritud aadressil Roosikrantsi 10a-9. Samal aadressil oli firma registreeritud ka siis, kui tema juhatuse esimeheks oli märgitud Ühispanga presidendi abi Inga Tomingas. Hillar Teder ütleb, et tal pole olnud aega aktsiaseltsi ümber registreerida.

«Aktsiate ostmiseks kasutatud raha ei tulnud mitte ettevõtlusest, vaid sain ühe päranduse ja lisaks müüsin ühe liigse korteri maha,» seletab Teder, kuidas temast on saanud 200 000 Ühispanga aktsia omanik. Aktsiate turuväärtus on praegu 13,7 miljonit krooni.

Ühispanga aktsiaraamatute järgi on Sunatrale kuuluvate aktsiate arv kõikunud 177 000 ja 360 000 vahel. «Need võisid olla mõned repod, pidevalt peaks mul olema 200 000 aktsia ümber,» selgitab Teder. Ta lisab, et muid aktsiaid pole ta ostnud.

«Sunatra repotehingutega tegelenud portfellihaldur on minu teada pangast lahkunud ja uut pole ma otsinud,» põhjendab Teder oma ükskõiksust hetkel aktsiatehingute vastu.

Hillar Tederi sidemed Ühispangaga said alguse 1994. aastal, kui Ladade müügiga tegelenud ärimehel tekkis mõte osta ära VAZi keskus Tallinnas Kadaka teel. «Eestis polnud sel ajal kellelgi vaba raha, seepärast pöördusime Ühispanga poole, kes hakkas garandiks EBRD finantsidele,» räägib Teder.

Praegu kuulub Ühispangale 30 protsenti Kadaka Kinnisvara ASist, kus 24 protsendiga on osanik ka Hillar Teder. Kadaka Kinnisvaral on osalus Audisid müüvas Reval Auto ASis ja Rocca al Mare tivolis, lisaks on firma lõbustuspargi kõrvale rajatava Rocca al Mare kaubanduskeskuse ainuomanik.

Ladade vahendamise Venemaale lõpetas Teder poolteist aastat tagasi, kui kaotati tollisoodustused Venemaa autode väljavedamiseks Eestist.

Oma esimeseks suuremaks äriprojektiks peab Teder ASi Norma käest saadud Ladade müüki Venemaale. «Togliatti tehas ei suutnud turvavööde eest Normale rahas maksta, vastukaubaks saadeti Tallinna tuhandeid VAZe,» räägib Teder. «Normal puudus autode müügi kogemus ning minu kaudu läks neist suurem osa Venemaale tagasi.»

Kadaka Kinnisvara ostis erastamisagentuurilt VAZi keskuse 18 miljoni krooni eest, millest poole võis tasuda EVPdes. Kadaka Kinnisvara moodustatigi ostutehingu sooritamiseks ja selle üheks osanikuks sai Ühispank.

Teder lükkab tagasi väite, et tema ja Ühispanga vahel eksisteerivad salajased sidemed. «Oleme võtnud laenu ka omaaegsest UBB Pangast ja Hansapangast, nüüd teeme koostööd Hoiupangaga,» selgitab ta Kadaka Kinnisvara suhteid pankadega.

Septembris ostis Kadaka Kinnisvara ehitusfirmalt Rakennus Oy Lemminkäinen 1,5 miljoni krooni eest Rocca-al-Mare Kaubanduskeskuse ASi kogu aktsiapaki. «Aktsiad ostsime nimiväärtusega,» väidab Teder.

Samal päeval sõlmis Kadaka Kinnisvara Lemminkäineniga veel ühe lepingu, mille kohaselt said soomlased kaubanduskeskuse ehitustööde peatöövõtjaks. Ehitustööde maht Rocca al Mares ulatub 175 miljoni kroonini. Selle katteks on lisaks omavahenditele tänaseks kaasatud ka Hoiupanga ja Ühispanga laenud.

«Jõudsime kelgu peale enne seda, kui Eestis läks rahaga kitsaks,» iseloomustab Teder olukorda laenude saamisel.

Teder ütleb, et ehitustööde lõpuleviimiseks peab Kadaka Kinnisvara läbirääkimisi ka Soome pankadega. «Soome pankade jaoks on kõige parem garantii asjaolu, et tulevane kaubanduskeskus sõlmib pikaajalised rendilepingud Soome suurfirmadega,» annab Teder aimu selle aasta plaanidest.

Rocca al Mare kaubanduskeskuse 8000 ruutmeetri suurune müügihall peaks valmima 1. augustiks. Sellest saab Maksimarketi kauplusteketi kolmas lüli. Järgmise kolme kuuga peaks valmis saama veel 12 000 ruutmeetrit kaubanduspindu. Samasse on kavandatud ka kahekorruseline mööblihall.

Ehitustegevust kavatseb alustada samuti Kadaka Kinnisvaraga seotud Reval Auto AS, mille nõukogu eesotsas on Hillar Teder. Peterburi ja ja Tartu maantee nurgale peaks kerkima uus Audide müügi- ja hoolduskeskus.

Vaatamata Tallinnas alustatud ehitustele peab Hillar Teder oma põhiliseks äritandriks siiski Venemaad. «Ostsime koos äripartner Dmitri Troitskiga Peterburis kolm hektarit maad, kuhu me tahame rajada moodsa kaubanduskeskuse 14 000 ruutmeetri suurusel pinnal,» ütleb Teder. «Paik on soodne -- 250 000 elanikuga mikrorajoonis pole ühtegi marketit, otse kõrval asub metroojaam, lisaks läheb sealt mööda Soome suunduv magistraal.»

Tederi sidemed oma praeguse suurima äripartneri, Peterburis elava Dmitri Troitskiga said alguse viis aastat tagasi. «Ta jäi silma kui uuema põlve vene kommersant,» iseloomustab Teder äripartnerit.

Troitskile kuulub 24 protsenti Kadaka Kinnisvara aktsiaid ehk samapalju kui Tederilegi. Venemaa projektidega on Kadaka Kinnisvara omanikest seotud vaid Teder ja Troitski.

Kadaka Kinnisvaraga seotud firmade käive küünib enam kui miljardi kroonini aastas, sellest 70 protsenti langeb Venemaa arvele.

Kaubanduskeskuse projektist Peterburis rääkides ütleb Teder, et ehitamine on seal küll viiendiku võrra kallim kui Eestis, kuid ehitajaks saavad Kadaka Kinnisvara vanad partnerid Lemminkäinen ja Merko Ehitus, mis aitab kulusid kokku hoida.

Teder leiab, et ka Venemaa ehitajate töökvaliteet on normaalseks saanud. Kindluse mõttes eelistatakse siiski tuntud ehitajaid, ütleb ta. Nii Lemminkäinen kui Merko Ehitus tegutsevad Tederi sõnul juba ammu Peterburis.

Sügisest toodab Kadaka Kinnisvara tütarfirma AS Multon Peterburis mahlu. Mahlatootja toodang on kasvanud kolme miljoni liitrini kuus.

«Oleksime alustanud juba varem, kuid läksime algul oma plaanidega alt,» räägib Teder. «Algne mõte oli võtta kasutusele odavamad purepakid, lõpuks otsustasime siiski tetrapaki kasuks, milles säilib mahl tunduvalt kauem. Venemaa tohutuid vahemaid arvestades on säilivusel otsustav tähtsus.»

Multon liisis kõik tootmisseadmed firmalt Tetra, kes pani ka liinid ise üles. Samalaadne tootmine on Tederil kavas käivitada Moskvas.

«Tahame jõuda kümne miljoni mahlaliitrini kuus, kuus miljonit Peterburis ja neli miljonit Moskvas,» ütleb Teder. «Sellega vallutaksime kümme protsenti Venemaa mahlaturust.»

Samas kohkub ta ise sellisest mõttearendusest tagasi, öeldes, et seda ei tasu kirja panna. «Kui te selle Äripäevas kirja panete, on see päeva-paari pärast meie konkurentidel Venemaal teada,» lausub ta.

Teder ja Troitski tahavad järgmisel suvel panna Peterburis käima ka limonaaditootmise. «Suvel, mil mahla vähem ostetakse, tuleb rõhku panna limonaadile, mille müügikogemused on meil juba olemas,» sõnab Teder.

Teder leiab, et nii Venemaal kui Eestis on äritegemine viimastel aastatel kiiresti edasi läinud. Ta meenutab, kuidas ta kohvritäie dollaritega Rootsi sõitis, et sealt Vene ärimeestele autosid kokku osta. «Laeval ei olnud muud võimalust dollareid kindlasse kohta panna, kui üürida mitu hoiulaegast ja need raha täis toppida,» meenutab Teder 1980. lõpu- ja 1990. algusaastaid. «See fikseeriti muidugi ära ja lõppes sellega, et olin viimane, kes laevalt maha lasti. Kogu mu ?iguli lammutati tollimeeste poolt üksipulgi osadeks, ilmselt otsiti narkootikume.»

Tuleb tegeleda ühe asjaga, on Teder veendunud. Seepärast on Kadaka Kinnisvara tütarfirmal, Peterburis registreeritud aktsiaseltsil Neva-Rus kavas loobuda osalusest Eesti Ühispangaga kahasse loodud Venemaa Ühisliisingu ASis. «See pole meie äri, millega me oleme harjunud tegelema,» kõhkleb Teder.

Ühispanga asepresident Janek Mäggi põhjendab seda, miks pank just Tederi ja Troitski oma liisingufirma partneriks valis, sellega, et Teder on olnud pikka aega Ühispanga klient.

«Lisaks olid ja on neil Venemaal väga head sidemed, millised Ühispangal endal puudusid,» lisab Mäggi.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing