Lühiuudised

22. jaanuar 1998, 00:00

Q-GSMi kaubamärgi all tegutsev mobiilsideoperaator AS Ritabell ja AS Radiolinja Eesti (RLE) sõlmisid lepingu kahepoolsete tekstisõnumite (SMS) saatmiseks kahe operaatori GSM-võrkude vahel.

Kolmas mobiilioperaator Eesti Mobiiltelefon (EMT) pakub oma klientidele ikka vaid võrgusiseste tekstisõnumite edastamise võimalust.

EMT pressiesindaja Jüri Kriisemanni sõnul toimub SMSi vahetus kõikide EMT roaming-partnerite vahel. Ta tõdes, et RLE ja Q-GSMiga EMT vastavat lepingut sõlminud ei ole. BNS

Riigikogus läbis eile esimese lugemise valitsuse esitatud õlleaktsiise muutev eelnõu, mis tõstaks Eesti turuliidrite Saku ja Tartu õlletehaste aktsiisimäärad ühele tasemele.

Valitsuse eelnõu järgi sõltuks õlleaktsiis taas tootmismahust, kuid uue eelnõu järgi kehtivad kõrgemad aktsiisid tehastele, mis toodavad aastas üle 5 miljoni dekaliitri õlut.

Seega mõjuksid need Eestis kahele tootjale -- Saku ja Tartu õlletehasele.

Kehtiva seaduse järgi on kõrgema aktsiisiga maksustatud vaid Saku, sest selle tootmismaht ületab 20 miljonit dekaliitrit õlut aastas.

Valitsuse eelnõu järgi oleks kangete õllede aktsiisimäär üle 5 mln dal aastatoodanguga tehastele 3,5 ja lahjade määr 3 krooni liitri pealt. Väiksema tootmismahuga ettevõtete aktsiisimäärad jääks eelnõu järgi samaks ehk vastavalt 2 ja 2,50 kr õlleliiter.

Eelnõu seletuskirja kohaselt tahab riik nii soodustada lahjema õlle tootmist.

Ajakirjanduse väitel põhjustasid mitu kuud kestnud Toompea õllesõja eri majandusringkondade huvid. BNS

Pankadevahelisel rahaturul võib pikka aega väheaktiivsena püsinud rahapakkumine laieneda spetsialistide sõnul jaanuari lõpus ka pikematele tähtaegadele.

Ühispanga rahaturgude juhi Andres Ojamaa sõnul on seni rahaturul toimunud intressikõikumised marginaalsed ja mingitest muutustest märku ei anna. «Praegu pole ka kuulda, et Eesti pankade vahendusel oleks turule uut raha juurde tulemas. Ilmselt on saavutatud stabiilne likviidsus ning uue raha järele pole vajadust,» rääkis ta.

Hoiupanga raha- ja kapitaliturgude osakonna juhataja Hassar Kippi sõnul on olukord ühesugune juba mitu kuud järjest -- osa panku on pakkumise ja teine osa võtmise poolel. BNS

Leks Kindlustuse nõukogu kutsub 27. veebruaril kokku aktsionäride erakorralise üldkoosoleku, et kinnitada Leksi ja ETAS Kindlustuse ühinemisleping.

Aktsionärid kinnitavad koosolekul peale ühinemislepingu ka ettevõtte kindlustuslepingute portfelli üleandmise ja vastuvõtmise lepingu ning teevad muudatusi Leks Kindlustuse põhikirjas.

Leks esitab Tallinna börsile ühinemisaruande, audiitori aruande ühinemislepingu kohta, kindlustuslepingute portfelli üleandmise lepingu ja põhikirja muudatused hiljemalt 27. jaanuaril, ütles Leks Kindlustuse avalike suhete juht Rivo Saarna. BNS

Tartu õlletehase nõukogu nimetas eile ettevõtte uueks juhatajaks Tarmo Noobi.

Noop on varem töötanud ASis Tarmeko, Elva tarbijate ühistus ja ETK Hulgi allüksustes kaubandus- ja tegevdirektorina.

Noop asub ametisse 1. märtsil.

ASi Saare Õlu juhatajaks nimetas nõukogu ettevõtte praeguse õllemeistri Mare Ansperi, kes töötab tehases alates 1982. aastast. Ansperi asus ametisse kolmapäeval.

Tartu õlletehase ainuomanik on Soome õlletootja Olvi OY. Olvile kuulub ka 100% ASi Saare Õlu aktsiatest. BNS

Ühiskindlustus kolib täna Forekspanga peahoonesse, kus avab ametlikult oma uue peakontori.

«Kolisime uude paika, sest areneval kindlustusseltsil jäi vanades ruumides Pärnu maanteel kitsaks,» ütles Ühiskindlustuse tegevdirektor Tõnu Pihlak.

Ühiskindlustusel on plaanis uue peakontori avamisega tähistada ka oma tegevuse laiendamist ja üle-eestilise kindlustusvõrgu väljatöötamise esimest etappi.

Ühiskindlustus kogus möödunud aastal kindlustuspreemiaid 22,8 mln krooni. BNS

19. jaanuari seisuga on välja antud 12,86 mld EVP-krooni, kustutatud on 7,34 mld.

Kasutusel on hetkel 5,34 mld EVP-krooni, millest 5,2 mld asub füüsiliste isikute kontodel ja 139,7 mln juriidiliste isikute kasutuskontodel, teatas rahandusministeerium.

Väärtpaberibörsil ringleb 174,8 miljonit EVP-krooni.

EVPmüügi nädalakäive oli 15,08 mln EVP-krooni, müük on aasta algusest suurenenud. ETA

Puitkonstruktsioonmajade ja ehituskeemia tootja ASi Matek omanik, Soome suurim ehituskontsern YIT-Yhtyma OY otsustas müüa siinse väikemajade tootmise.

«Kontserni ratsionaliseerimise käigus loobusid omanikud puitmajade tootmisest Soomes ning nüüd ka Eestis,» ütles ettevõtte peadirektor Ivo Kaasik.

Puitmajade tootmise ostmiseks on esitanud pakkumusi mitu firmat.

ASi Matek aktsiakapital on 14,6 miljonit krooni. BNS

Eesti Telefon vahetab reedel eelviimase kaugside magistraalkaabli Eestis välja digitaalsidet võimaldava optilise kaabli vastu.

Tallinna-Kose-Paide-Viljandi-Tartu magistraalil oleva kaugside vaskkaabli kogupikkus on 252,8 km.

Eesti Telefoni transpordivõrgu talituse direktor Toivo Praakel ütles, et seega on Eesti peagu täielikult kaetud digitaalse kaugsidevõrguga. Osaliselt on analoogside säilinud Eestit läbivates rahvusvahelistes transiitkaablites. Lokaalvõrgus võib analoogside Praakeli sõnul säilida veel mitu aastat sõltuvalt telefonijaamade seisundist. BNS

Riigikogu andis riigi garantii ASi Tallinna Lennujaam ja Euroopa investeerimispanga (EIB) vahelisele 10 mln ECU ehk ligi 160 mln kroonisele laenulepingule.

Tallinna lennujaam saab laenu reisijate terminaali rekonstrueerimiseks. Laenu tähtaeg on 15 aastat, esimesed viis aastat tasutakse ainult intresse. Kaks korda aastas makstava intessi suurus kõigub rahandusminister Mart Opmanni sõnul 6-7% vahel.

Projekti kogumaksumuseks on kavandatud 330 mln krooni. BNS

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing