Rahvusrestoranil pole stiili

22. jaanuar 1998, 00:00

Restorani asemel võiks Eesti Maja nimetada söögikohaks, isegi rahvuslik söögikoht oleks liiga pretensioonikas öelda. Teisest küljest on üpris raske luua Eestile omast rahvuslikku ruumidisaini, seda ei kujuta arvatavasti keegi täpselt ette. Kasutatud on häid detaile, näiteks rahvusmustrites kangavalik on huvitav. Kuid seinamaaling jätab arusaamatu mulje. Lauad on ääretult ebafunktsionaalsed, restorani kohta liiga madalad. Kolme ruumi erinev lahendus, millega proovitakse luua meeleolu, on tervitatav. Aga teostus pole ühest kindlast ideest kantud, seepärast ei moodusta ruum tervikut ja ei ole funktsionaalne. Nimi on samuti liiga pretensioonikas ja seepärast üle 3 punkti anda ei saa.

Läbivettinud papinukk keldrisse viiva Eesti Maja ukse juures jätab mulje, et eesti asi on endiselt salastatud. Sisekujundus on tervikuna rahvuslik ja nostalgiline -- rahvusmustrites kvaliteettekstiilid ühes seinas ja mütoloogilised sinilillades toonides maalingud teises seinas. Kõik kokku ei ole usutav, pole professionaalne, kasutatud sauna viimistlusmaterjal teeb terviku veelgi segasemaks. Kasutatud roosakasbee? tapeet sobib enam mõisapreili buduaari ega lähe üldse kokku sõjaväelaslikult ülesrivistatud askeetlike laudadega. Veepaak, kust klient käib ise jooki laskmas, sobib laulupeole, restoranile on solvav. Sisekujundus ei tekita mingit feelingut ja põhjus uueks külastuseks puudub, 4 puntki.

Eesti Majas asuvat istumiskohta oleks restorani asemel õigem nimetada lihtsalt söögikohaks. Sisekujunduses paistavad juba ukselt silma mitmed vastuolud, näiteks õlgpunutiste kõrval mõjuvad mustad kõlarid eriti karjuvalt. Söögikoht koosneb kolmest ruumist, mis ühtset stiili ei moodusta. Kolmas neist sarnaneb kõige enam tavarestoraniga, kuid tavaliste restoranilaudadega ei sobi kokku massiivsed toolid. Baari sisustus on paigutatud valesti ja pealegi tuleb leti taga seisval inimesel otse kraanikaussi vaadata. Proovitud on ajada omamoodi eesti asja, kuid kõik eestluse motiivid on paigutatud ruumi kunstlikult ega moodusta tervikut. Ja veel -- mis asi on eesti restoran? Annan 3 punkti.

 • Ehitaja
  Riho Kauksi
  ASi Tallinna Restauraator töödejuhataja
 • Tallinna Eesti Majas jätab kõik kuidagi võltsi ja maitsetu mulje -- selline sisekujundus ei esinda kuidagi Eestit. Koht, mida restorani asemel tuleks nimetada kiirsöögikohaks, on ehitatud odavatest materjalidest. Siiski on teostuse tase hea. Seinamaaling on tore, kuid ülejäänud detailidega tervikut ei moodusta.

  Sisekujunduse seisukohast on ruumis tehtud palju läbimõtlematult -- näiteks kõrge ruumi seinale on pandud pikitriipudega tapeet, mis muudab ruumi veelgi kõrgemaks. Kohal pole korralikku sisekujunduslikku lahendust. Võib-olla Eesti Maja sobib siiski lähedalasuvatele firmadele söögikohaks, ise ei kavatse enam seda külastada, hindan vaid 1 punktiga.

  Raadio ettevõtlikule inimesele

  Äripäeva raadio 92.4

  Hetkel eetris

  Kava

   Vaata kogu kava
   Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
   06. December 2011, 19:34
   Otsi:

   Ava täpsem otsing