UPM-Kymmene ja Stora ühinemisteel

22. jaanuar 1998, 00:00

Analüütikute arvamused ühinemise võimalike tulemuste kohta on erinevad. Kõige paremini täiendaksid firmad teineteist Aasias ja Lõuna-Ameerikas, kus mõlemal on kavas teha suuri investeeringuid. Euroopa turul ja eriti Saksamaal oleks UPM-Stora ühispositsioon nõnda tugev, et ilmselt tuleks uuel kontsernil loobuda mitmest tootmisüksusest. Londoni analüütikute sõnul annaks ühinemine õnnestumise korral Storale ja UPMile turul väga tugeva positsiooni ja avaldaks positiivset mõju kogu sellele tööstusharule ning tõstaks metsatööstusfirmade aktsiaid.

Rootsi firma Stora põhiomanik on Wallenbergidele kuuluv Investor, kellele kuulub ligi 20% Stora hääleõiguslikest aktsiatest. Soome UPM-Kymmene põhiomanikud on Soome firmad Pohjola (10,8%) ja Sampo (5%). Suuromanike hulka kuulub ka Merita pank.

Stora on olnud Rootsi metsatööstuse lipulaev. Kuid viimasel ajal on Soome metsatööstus suutnud end paremini ajakohastada ning nii Enso, UPM kui ka Metsä-Serla on Storast mööda läinud. Aasta alguses sai Stora uue juhi, kuid see näib samuti olevat ajutine lahendus.

Et UPM on juba praegu maailma suurim ajalehe- ja ajakirjapaberi tootja ja Stora on II kohal, siis koos saaks nad sel alal absoluutseks liidriks. Peale selle on Stora maailma teine papitootja.

UPMi mullune käive oli 127,4 mld Eesti krooni ja Stora käive 83,2 mld krooni. Netovõlga on esimesel 62,4 mld ja teisel 26 mld krooni.

Mõlemad firmad, mis on olnud väga aktiivsed Euroopas, on viimasel ajal hakanud aktiivselt laiendama oma tegevust mujal. Stora ehitab suurt tselluloositehast Brasiilias ja ostis äsja paberitehase Hiinas. UPM asus ehitama paberitehast ?anghais. KL

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing