Ärimehed kutsuvad dialoogile

23. jaanuar 1998, 00:00

Memorandum kutsub poliitikuid tegudega ettevõtlust toetama, esitades omalt poolt ligi 80 majandusarengu kiirendamise ettepanekut.

Tegemist ei ole ultimaatumiga, ütles Stockholmis Rootsi mõjuka investeerimisfirma Investor juht Percy Barnevik, lisades, et firmade investeerimisotsuse määravad majanduslikud arvestused ning raha läheb sinna, kus tingimused on soodsamad.

Memorandumi järgi võiks Läänemere-äärsete riikide kaubavahetus 15--20 aastaga kasvada kümme korda.

Ärimehed nõuavad ettevõtlusele stabiilset õiguskeskkonda, mis vähendaks ootamatusi äririskide hindamisel.

Edukaks äritegevuseks on vaja omandiõiguste paremat kaitset, seadustevaheliste vasturääkivuste kõrvaldamist, rakendusaktide koostamist ja seadustekstide selgust, mis kindlustaks ühese tõlgendamise.

Maksuseaduste keerukust ja kiiret muutumist ning kodu- ja välismaiste firmade erinevat kohtlemist seostavad ärimehed eelkõige Venemaaga. Välja tuuakse maaomandit reguleerivate seaduste puudumine ning pankrotiseaduste poolik rakendus, mis on tinginud firmadevaheliste võlgade kuhjumise.

Kõrged imporditariifid moonutavad hindu, olles Vene tarbijale omamoodi lisamaksuks. Tariifid on riigieelarve oluline tuluartikkel, tuues just sellega esile vajaduse eelarvereformi järele.

Ettevõtjad soovitavad Venemaa valitsusel kehtestada veel enne WTOsse astumist enamsoodustusre?iim kõigi Läänemere riikide suhtes ning ära muuta transiitkaupade imporditariifid.

Ärimehi ärritavad keerulised sertifitseerimisnõuded, mis Euroopa Liidu puhul pole tihti muu kui varjatud protektsionism. Brüssel peaks kaotama enamiku kandidaatriikide põllumajandussaadustele ja tekstiiltoodetele kehtestatud piirangutest ning tagama neile lihtsama pääsu ELi turule.

Ärimehed nõuavad ELilt ekspordisubsiidiumide kaotamist kandidaatriikidesse minevalt kaubalt, sest odavate toodete sissevool aeglustab üleminekut turumajandusele.

Läänemere riikide arengu seisukohalt on ülimalt oluline ka Euroopa Liidu ja Venemaa majandussuhete strateegia väljatöötamine, seisab memorandumis.

Lihtsustuma peab piiriületus, suurimad viivitused on praegu Poola ja Vene tollis. Juurdepääs kiiresti muutuvatele piiriületusreeglitele on raske. Segadus seadustega toidab korruptsiooni ja bürokraatiat, ametnikud kasutavad olukorda ära ega ilmuta huvi reformideks.

Ärimehed kutsuvad poliitikuid dialoogile. Eesti, Läti ja Leedu peaksid Venemaa ja Poola eeskujul looma valitsuste juurde poliitikute ja ärimeeste ühised nõuandekomisjonid, kus arutada riigi majanduselus kerkinud probleeme ja lahendusvariante.

See annaks ärimeestele kindluse, et probleemidega tegeldakse kõrgel poliitilisel tasandil.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    28. November 2011, 18:08
    Otsi:

    Ava täpsem otsing