22. jaanuar 1998 kell 22:00

Tollitariifiseadus riigikohtusse

Kolmapäeval esitas õiguskantsler Eerik-Juhan Truuväli riigikogule taotluse tühistada tollitariifiseaduse sätted, mis annavad valitsusele õiguse kehtestada ja tühistada tolle importkaupadele. Õiguskantsler väitis mullu detsembris riigikogule saadetud ettepanekus, et põhiseaduse §113 järgi on riiklike maksude kehtestamine ja tühistamine riigikogu suveräänne ja võõrandamatu õigus, mida riigikogul pole õigus delegeerida täidesaatvale võimule. Riigikogu lükkas õiguskantsleri ettepaneku tagasi.

Riigikogu esimehe Toomas Savi sõnul kaotab vabariigi valitsus automaatselt õiguse tollide üle otsustada, kui riigikohus rahuldab õiguskantsleri taotluse.

Tollide kehtestamise eest võidelnud Eesti Maarahva erakonna fraktsiooni esimees Tiit Tammsaar nimetas õiguskantsleri sammu kahetsusväärseks ja kurvastavaks.

Truuväli ei soostunud oma taotlust täiendavalt kommenteerima. «Olen oma seisukohad esitanud riigikogule,» ütles Truuväli.

Riigikohus peab otsuse õiguskantsleri taotluse kohta langetama kahe kuu jooksul, kuid tänaseks pole arutluse aega veel kindlaks määratud, ütles riigikohtu põhiseaduslikkuse järelevalve kolleegiumi sekretär Piret Lehemets.

Hetkel kuum