USA kihab skandaalist

26. jaanuar 1998, 00:00

Ameeriklaste tähelepanu on jäägitult haaranud Bill Clintoni presidendiks oleku aja suurim kriis, mis ähvardab halvata presidendi kõik sise- ja välispoliitilised ülesanded. Viimastest on olulisim võimalik sõjaline sekkumine Iraagi kriisi lahendamiseks ning jõupingutused Iisraeli ja Palestiina rahuprotsessi taaskäivitamiseks. Varju jäävad ka mitmed siseriiklikud ja rahvusvahelised programmid, mis president Bill Clinton oma iga-aastases riigi olukorda käsitlevas kongressikõnes homme teatavaks teha kavatseb.

Abieluvälised suhted pole seni ühtki USA presidenti ametist lahkuma sundinud, kuid kui suudetakse tõestada, et Bill Clinton käskis kohtus vande all valetunnistusi anda, võib presidenti oodata ametist tagandamine.

Peakohal rippuv skandaal ei lase Clintonil kiita oma valitsust tugeva majanduse ega esimest korda üle hulga aja peaaegu tasakaalus riigieelarve eest. Eelkõige oodatakse presidendilt avaldust tekkinud pingete hajutamiseks.

«(Kõne) jääb täieliku tähelepanuta, kui ta (president) seda teemat ignoreerib ja keskendub vaid poliitikaküsimustele,» ütles Ameerika ülikooli poliitikateadur Mark Rozelle.

Skandaalist hoolimata tuleb kongressil seaduse järgi rida realt läbi arutada ja kinnitada kõik 13 korralist kulueelarvet, mis on vajalikud riigivalitsuse käigushoidmiseks 1998. a 1. oktoobril algaval 1999. a eelarveaastal.

Samuti hakkab kongress arutama Bill Clintoni administratsiooni taotlust eraldada rahvusvahelisele valuutafondile täiendavad 18 miljardit dollarit Aasia finantskriisi leevendamiseks. Sellega võib seletada ka kriisist enim puudutatud Lõuna-Korea ja Indoneesia ajakirjanduse vaoshoitumaid reageeringuid Clintoni ümber vallandunud skandaalile, võrreldes regiooni muu trükimeediaga.

Tõsisemad vaidlused on ees seoses Clintoni taotlusega jätkata USA vägede kohalolekut Bosnias pärast nende mandaadi lõppemist käesoleva aasta juunis, milleks on kongressilt vaja täiendavat rahaeraldist. Kevadeks peaks senat kinnitama ka NATO laienemise.

Presidendi ümber keerlev kriis sai nädalavahetusel uut hoogu seoses skandaali haaratud «kannatava poole» uute tunnistustega. Valge Majas internina viibinud Monica Lewinsky advokaatide sõnul on neiu valmis keelatud suhtest jutustama kogu tõe.

NBC arvamusküsitlused näitavad, et Clintoni populaarsus ameeriklaste hulgas on skandaali puhkemisest neli päeva tagasi 15 protsenti langenud. REUTER-ÄP

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing