Uus korter osta perspektiivikasse rajooni

26. jaanuar 1998, 00:00

Uue korteri ostmisel on vana korteriga võrreldes kindlasti eeliseid. See vabastab ostja vähemalt kümneks aastaks korteri hooldamisega kaasnevatest probleemidest. Ehitaja annab mingiks ajaks garantii ja kui korteris peaks midagi logisema hakkama, parandatakse viga kiiresti ära. Inimene saab pühenduda oma tööle ja ei pea pidevalt mõtlema sellele, kust leida torumeest või elektrikut.

Paari aasta taguse olukorraga võrreldes on nõudmine uutes elamutes asuvate korterite järele vähenenud. Statistilised andmed kinnitavad, et uute kortermajade ehitamine on Tallinnas aastaga üle paari korra vähenenud. Maaklerite hinnangul jagub uutele korteritele nõudlust piisavalt, ent korterite kõrge maksumuse tõttu mõjutavad turgu praegu rasked krediidivõimalused. Suurem osa eluasemelaenudest suundub vanade korterite ostmisse ja kortermajade ehitamise buumi või hüppelist tõusu tulla ei saa.

Uus korter tuleks osta hinnalisse piirkonda, et selle väärtus aja jooksul ei langeks. Korteri hind on asukohast otseses sõltuvuses, sest selle väärtust mõjutab maa maksumus.

Uute korterite hulka võib lugeda ka vanad korterid, kus tehtud kapitaalremont ja mille kinnisvaraarendajad on kaasaegsel tasemel renoveerinud.

Turul pakutavate uute korterite ruutmeetri hind algab 8000 kroonist ja lõpeb 22 500 krooniga. Kõrgeimat hinda küsitakse vanalinnas Vene ja Viru tänava nurgal Itaalia ärimehele Ernesto Preatonile kuuluvas majas. Sinna korterit ostes tuleb aga kindlasti arvesse võtta, et üldpinna hulka arvestatakse ka seintealune pind, seega kujuneb ruutmeetri hind tegelikult kõrgemaks kui 22 500 krooni. Renoveeritud korteri keskmiseks hinnaks on vanalinnas 17 000--18 000 kr/m².

Vanalinnast väljaspool maksab kesklinnas ruutmeeter 14 000--15 500 krooni. Kõige odavamalt saab uue korteri osta Pääskülas Põllu tänaval: seal maksab ruutmeeter 8600 krooni.

Toodud hinnad kajastavad lõppviimistlusega korteri maksumust. Kallimate korterite puhul on kujunenud tavaks, et see müüakse ilma siseviimistluseta ja omanik saab viimistluse tellida oma soovi järgi.

Uus korter maksab üldpinna järgi arvestades rohkem kui eramu. Näiteks 70--80 ruutmeetri suurune korter Tallinna kesklinnas maksab ligikaudu 1,2 miljonit krooni. Kuna Tallinnas on kortermajade osa kogu elamispinnast praegu 90%, langeb elamuehituse põhirõhk edaspidi kindlasti rohkem väikeeramutele.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing