Kõver pasun paneb kurjategija kihelema

27. jaanuar 1998, 00:00

Sidejaoskond on üks kenalt kaitsetu koht, arvavad kurjategijad. Oma sõnade kinnituseks tegid nad eelmisel aastal postkontorites kurja 60 korral. Salajasi vargusi registreeriti 39, röövimisi 4. Tundub, nagu Eesti Posti embleem, sinine pasun oran?il tahvlil, lausa kutsuks vargaid ja kelme sisse astuma.

RE Eesti Post on juba oma olemuse poolest raskesti turvatav. Eestis asub üle viiesaja sidejaoskonna, lisaks kõnnivad mööda külavahe- või linnateed sajad postiljonid ja sõidavad postiautod, lastiks ajalehed, kirjad, postipakid, raha.

Kõike seda annab väga hästi kindlustada, ütlevad kindlustajad. Tarvitage meie teenuseid, pakuvad turvafirmad. Paraku on need abinõud kallid ja kogu Eesti Posti süsteemis tervikuna on õnnetuse vastu kindlustatud vaid sidetöötajad. Vara kindlustamine on juba iga piirkonna või jaoskonna asi.

Motiiv raha kindlustuse peale kulutada on aga väike. Sidejaoskondades on küllalt teisi rahavajadusi. Ka on kurjategijad postkontoritest seni saanud tagasihoidliku saagi või pole lõhutu asendamine nõudnud suuri summasid.

Maasidejaoskondadel olulist kindlustamisvõimalust polegi. Tariifid on igal pool ühesugused, ajalehtede kojukande omahind on aga maal kuni 10 korda kallim kui linnas. Ainult turvaseadmete peale aga alati loota ei saa. Seda näitab kasvõi juhtum Alajõel, kus vargad kõikidest turvatõketest jagu said.

Oma impulsi rünneteks annab ka politsei vähene aktiivsus. Kui Suure-Jaanis kaotati politsei ööpäevaringne patrull, murti järgnenud paari kuu jooksul sisse kohalikku kauplusse, pangafiliaali ja sidejaoskonda.

Usutavasti muudab arenev konkurents postside edaspidi turvalisemaks. Teiselt poolt on eriti maaside tulevik ebaselge. Kirjakandmise piiramise kava kõrval on ette pandud ka sidekontorite üldist kaotamist. Kas aga näiteks eelmise vabariigi aegne postitalude süsteem ennast ka turvalisuse seisukohast õigustab, on vara ennustada.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing