Detsember 1997 -- Pangareiting on saanud uue liidri!

28. jaanuar 1998, 00:00

Viimaste kuude igavaid, muutustevaeseid tabeleid korvas aastalõpuüllatus kuhjaga. Seni ikka teise-kolmanda koha peale konkureerinud Hoiupanga äkiline tõus tabeli liidriks on viimaste uudiste valguses üsna ootamatu, ehkki seletatav. Senise liidri Hansapanga reitingu vähikäik möödunud aasta teisel poolel, samuti konkurentide turuosa pidev suurenemine Hansa arvel vihjasid võimalikule vahetusele ennegi. On hea, et antud juhul on pigem Hoiupank liidriks tõusnud, mitte Hansapank teiseks langenud, ehk reitingu üldine tase on aastaga märgatavalt paranenud, samuti kui konkurents tipus tugevnenud.

Reaalselt on Hoiupanga tõusu taga arvatavasti aasta lõpus saadud suurlaen, mis mõjus väga positiivselt pea kõigile näitajatele, eriti aga lühiajalisele likviidsusele ja ka turuosale.

Ülejäänud liidrid parandasid samuti oma tulemust, v.a Hansapank, mis jätkas murdosalist langust.

Tähelepanuväärsetest trendidest võib mainida enamiku pankade lühiajalise likviidsuse tugevat paranemist (see puudutab eeskätt suuremaid), mis viitab sügisese kriisi üleelamisele.

Tõsiseid muutusi on ka turuosas -- suurkaotajateks siin Ühispank ja Hansapank, võitjaks Hoiupank ning, ennäe, ka väikepangad, mis grupina on lisanud ligi protsendi. Hoiu- ja Hansapanga peatse liitumise valguses võib aga seda maadejagamist pidada suhteliselt vähemtähtsaks -- tekkiva panga turuosa oleks kusagil 50% piirimail ning ülejäänuile juba selgelt püüdmatu.

Äkilisi muutusi oli ka tabeli alumises pooles, kus Tallinna Pank hõivas taas tavapärase 5. koha, hoolimata mitme näitaja märgatavast halvenemisest. Panka tõstis peamiselt turuosa kasv, kuna muud näitajad jäävad varasematele tunduvalt alla.

Möödunud aasta tõusev täht Maapank on aga täiesti kustunud, ehkki tuleb möönda, et mitte kunagi pole tabeli «punase laterna» reiting olnud nii tugev. Ümbritseval turul toimuv pidev areng tundub olevat lihtsalt kiirem kui siseprobleemides vaevleval pangal.

Seevastu toimetaja kergekäeline prognoos Tallinna Äripanga reitingupositsiooni suhtes osutus valeks juba ainsa kuu möödudes. triski

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing