Mida teha katusega tähtedega?

28. jaanuar 1998, 00:00

Üks igipõline arvutiprobleem on ?-täht, mille vist Eesti Ekspress juurutas kui «zh», mõned asendavad z-ga ning vaid vähesed visad trükivad selle ära päris õigesti. Kunagi olin ma kindlalt veendunud, et inimene ei tohi oma harjumusi ja keelt arvuti pärast muuta, ja kuulusin kindlalt sellesse viimasesse kategooriasse, nüüd aga pooldan ma pigem mõnda teist lahendust, sest elu on edasi läinud ja arvutid võimust võtnud.

Kogu probleem seisab selles, et ? on natuke liiga vähe levinud täht, et teda oleks peetud vajalikuks Windowsi põhitähetabelisse sisse võtta. Win95 puhul võib küll installeerida eesti-läti-leedu keele toetuse, aga sellisel puhul piirame me ennast vaid paari Microsofti loodud internatsionaalse fondiga ning lisaks ütleme ära võimalusest kasutada tekstis rahvusvahelise tähestiku märke, näiteks seda kena kriipsuga a-tähte, mis nii vajalik ? la jaoks.

Loomulikult on võimalik pisikese häkerdamisega olemasolevatesse fontidesse ? lisada või see õigemini öeldes ümber paigutada, sest kõik respektaablid ehk Adobe'i ja Bitstreami fondid tegelikult ju sisaldavad seda tähte, vaid Windows ei oska seda kasutada. Selline fondi ümbertegemine on aga autorikaitse reeglitega rängas vastuolus isegi juhul, kui pisike muutmine peaks oma kasutuseks lubatud olema -- ei saa ju nõuda, et kõik kasutajad fondi häkkimise ära õpiksid.

Kõik liikuvad EEArialid jms on tegelikult piraatkaup nagu suvaline Kadaka turu tarkvara ja kehtivate seaduste järgi võib teid selle eest kuni kolmeks aastaks vangi panna.

Windowsi kohendamist pole minu teada keegi õnnestunult teinud ja seda pole ka mõtet proovida, sest see on paaril põhjusel lihtsalt võimatu. Mainiks siinkohal vaid seda, et absoluutselt kõik kujundus- ja küljendusprogrammid üritavad PostScript-printeriga suhtlemiseks kasutada omakirjutatud draiverit ja seega tuleks ka kõik need ümber teha.

Ümbertehtud fontidel ja häkitud programmidel on aga peale keelatuse veel ka teine probleem -- nimelt avatuse kadumine.

Kui igaüks kasutab erinevat meetodit, siis on loomulik, et ühest arvutist või programmist teise üle minnes või fonti muutes on meil tulemuseks näiteks ? vms täiesti soovimatu täht. Pealkirjas märkab veel seda, aga kusagil dokumendi keskel tuleb see ilmsiks alles siis, kui lai mass lugejaid asja kallale asub.

Õnneks aga ei väsi lugejad seepeale nagu üks mees toimetusse helistamast, nii et küllap saavad ka süüdlased asjast teada.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing