Pangad suunavad töötajad välismaale

28. jaanuar 1998, 00:00

Maailmas levinud tavadele vastupidiselt kinnitavad Hoiupanga ja Hansapanga juhid, et töötajaid ühinemise käigus vallandada ega koondada ei kavatseta. Kuidas on see võimalik, kui näiteks Ühispank vallandas Põhja-Eesti Panga liitmise käigus ligi kakssada inimest? Ühispanga presidendi Ain Hanschmidti sõnul poleks ilma koondamisteta olnud võimalik kärpida kulusid ja suurendada efektiivsust.

Hansapanga administratsiooni divisjoni direktor Tiina Mõis ei näe vallandamisteks vähimatki vajadust, sest pangaspetsialiste on tema sõnul tarvis panga tegevuse laiendamiseks teistele turgudele. Mõisa kinnitusel on ka praegu töötajatest puudus.

Tiina Mõis räägib, et praegu käivad konsultatsioonid Hansapanga ja Hoiupanga juhtide ning töötajate vahel, mille käigus jaotatakse omavahel ära tööülesanded.

Ühe Hansapanga töötaja sõnul võidakse inimesi siiski koondada, peamiselt pankade infotehnoloogia valdkonnas. Hansapangas töötab ligi sada ja Hoiupangas kuuskümmend infotehnoloogiaspetsialisti, kelle tegevus kattub.

Pangatöötaja hinnangul ei kasva pankade ühinedes vajadus infotehnoloogide järele kahekordselt ja osa töötajaid tõenäoliselt koondatakse.

Hoiupanga infotehnoloogiaspetsialist Timo Mitt väidab, et praegu pole ette näha kahe panga infotehnoloogia ühendamist. Tema sõnul on Hoiupanga Panganet küll Hansapanga samast tootest tarbijasõbralikum ja funktsionaalsem, kuid seda on veel vara öelda, kumba tehnoloogilist lahendust tulevikus arendama ja kasutama hakatakse.

Hansapank laiendab oma tegevust Lätis ja Leedus, Hoiupank pöörab enam tähelepanu Venemaa ning Ukraina turu hõivamisele. Mõlemal pangal töötab väljaspool Eestit kaks spetsialisti.

Eelmise aasta sügisest on Hoiupanga tegevuse laiendamist Ukrainas ette valmistanud Jaan Kelder, kes töötas enne Hoiupanka minekut Postimehe majandustoimetuse juhatajana.

Kelder tunnistab, et ta asub juba lähematel kuudel tööle Kiievisse. Tema enda väitel ei takista kahe panga ühinemine tema tegevust Ukrainas. Pigem vastupidi, lisab ta, sest Hansapanga nimi kõlab paremini kui Hoiupanga venekeelne vaste «sberbank».

Kelder leiab, et noortel Eesti pankuritel avanevad idaturgudel väga perspektiivsed võimalused kogutud teadmisi ja kogemusi ära kasutada. Kõige paremad väljavaated on välisturgudel infotehnoloogidel, valuuta- ja väärtpaberiturgude spetsialistidel ning laenutöötajatel, ütleb Kelder.

Kelderi sõnul pole pangal mõtet hoida töötajat välismaal kauem kui üks aasta. Selle asemel annaks hea tulemuse 4--5 inimesest koosneva meeskonna tegevus kuni poole aasta jooksul näiteks Ukrainas, leiab Kelder. Selle aja jooksul suudetakse kohalikule meeskonnale vajalikud teadmised ja kogemused edasi anda, räägib ta. Pikemat aega võiks Kelderi arvates pankade välisesindusi juhtida kuni kaks inimest. Ka tema ise on juba mitu kuud valmistunud selleks, et vajaduse korral asuda elama Ukrainasse. «Sellest hetkest, kui pank on ostetud, olen valmis Ukrainasse tööle minema,» sõnab ta. Hoiupangal on plaanis osta Ukrainas mõni keskmine pank.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing