1. veebruar 1998 kell 22:00

Eesti bingobuum unistustest suurem

Pean kahetsusega nentima, et pole suutnud pidada üht endale antud lubadust: mitte mängida üldrahvalikke loteriisid. Ometi on Bingo Loto suutnud läbi murda kaitserefleksidest, mida on minus tekitanud muud loteriid: tunne, et keegi püüab minu arvel rikastuda, ma ei saa täielikult usaldada loterii korraldamist, see on keeruline ja tingimused kogu aeg muutuvad, et ma lihtsalt ei suuda kannul püsida, lõpptulemused ei selgu kohe, pilet on liiga kallis. Bingo Loto on suutnud need puudused ületada, teatud määral aktsepteerin ma ka võimalust, et keegi saab minu arvel rikkamaks. See-eest osalen ma üldrahvalikus show's.

Ehkki ma ei võida, pean koos ülejäänud umbes 460 000 pileti omanikuga hinge kinni, kas nüüd see jackpot tuleb või mitte. Aga pidi tulema, sest pileteid osteti tavalistest loosimistest üle kolme korra rohkem. Kattes kogu Eesti ühtlaselt, oli igal kolmandal inimesel pilet eelmiseks loosimiseks varutud. Aga muidu, üksikmängija tasandil, polegi Bingo Lotos nii lihtne võita. Bingo Loto läbiarvutamiseks on tarvis teada üksnes kombinatsioonide valemit.

Nurkademängu võitmiseks on tarvis saada 30 väljaloositud numbriga neli kindlat numbrit (ja 26 suvalist numbrit) kõigist 75 numbrist. Osutub, et nurkademängu võitmise tõenäosus ühe mänguväljaga on 2,25%. Selle arvu pöördväärtus 44 näitab, mitu mänguvälja on tarvis keskeltläbi osta, et võita üks nurkademäng. Nii et ?ansid just väga suured pole. Kuid ega mäng sellega veel lõppenud pole -- ees on diagonaalidemäng! Diagonaalidemängu võidu?anss on 0,075%, keskeltläbi läheb üheks võiduks vaja seega 1334 mänguvälja.

Kui te siingi ei osutunud võitjaks, ootavad teid viimased võimalused -- jackpot või lihtsalt täismäng. Tõenäosus jackpot'i võitmiseks 53 väljaloositud numbriga, nagu oli see eelmisel loosimisel, on keskmiselt üks 58 177 vastu, seega 460 000 piletit praktiliselt garanteerisid jackpot'i väljatuleku. Järgmisel loosimisel peab täismäng jackpot'i saamiseks mahtuma 45 palli sisse, siis 46, 47 jne. Eelmise loosimise jackpot'i pallid olid jõudnud 53ni, seega tõenäosus suurenes. Näiteks jackpot'i saamise tõenäosus 45 loositud palliga on üks 17 miljoni vastu.

Lotomängijaid peaks tõeliselt huvitama üksnes võidufondi protsent, sest see on raha, mille mängija saab loterii korraldajalt tagasi. Eelmise loosimise põhjal otsustades laekus Eesti Lotole piletimüügist 4,6 mln krooni, millest võitudeks pandi välja ca 2,5 mln krooni. 915 000 kr pandi välja nurkademängus, 462 000 diagonaalidemängus, 462 000 täismängus ja ca 650 000 kr oli jackpot'i suurenemine võrreldes üle-eelmise loosimisega. Kogu jackpot koguti paljude loosimiste jooksul. Bingo Loto puhul on seega võidufond mõnevõrra üle 50%, mis pole just kõrge näitaja. Mõni kroon võib asuda toodud mõttekäigus teises kohas, aga keegi ei keela Eesti Lotol võidufondi kujunemist avalikustada, näiteks seda, palju firma iga loosimisega piletimüügist saab. Sest saladuseks see ei jää -- ostes pileti neljapäeval vahetult enne lototerminaalide sulgemist, saame müüdud piletite üldarvu ka ise teada.

Bingo Loto on vaieldamatult intelligentne meelelahutus, parajalt hasartne ja selle nimel ei ole kahju veidike maksta -- oma õnne proovimise eest.

Mati Feldmann on Äripäeva kolumnist, ta on lõpetanud Tallinna tehnikaülikooli ja omab loodusteaduste magistri (MSc) kraadi. On töötanud teaduste akadeemias, TTÜs, Forekspangas ja Ühispangas.

Hetkel kuum