Eestit tabas lotohullus

02. veebruar 1998, 00:00

Eesti elanikkond jaguneb igal neljapäeval kaheks, ühed mängivad Bingo Lotot ja teised mitte. Telefonipaigaldaja Lembit Poobuse perekond istub neljapäeva õhtuti kindlalt televiisori ees, lotopalavikust on haaratud isa ja ema, poeg Tanel, pojanaine, lapselapsed ja 84aastane vanaisa.

Eesti Loto andmetel müüdi vahetult enne lototerminaalide sulgemist neljapäeval üle kümne Bingo Loto pileti ühes sekundis, päevakäive kasvas 2,5 miljoni kroonini. Kolmandik Eestimaast ootas üle kahe miljoni krooni suuruse jackpot'i võitmist.

Lembit Poobus on sage külaline Bingo Loto loosimiste lindistamisel telestuudios. Ta vehib alati kõige rohkem kätega ja hüüab kõige kõvemini «ooo-ooo,» kui saatejuht temalt seda palub.

Lembitut TV3s teatakse. «Keegi peab ju pulli tegema,» seletab lotofanaatik ise.

Kell 19.10 käib lotomäng televisioonis juba täie hooga, kuigi kodudes saadakse loosimise tulemused teada alles kaks ja pool tundi hiljem. Eesti üks esindusperekondi, kriminaalpolitseis töötav Kalle Klandorf ja tema peotantsuõpetajast abikaasa Merle peavad stuudios mõistatama, kas pildil on Tiit Vähi või Jaak Joala.

Tolmuimeja põhimõttel töötav loosimasin teeb põrgulärmi. Mängujuht, korvpallur Rauno Pehka näib vaid suud liigutavat, sest õnnemunade kolin matab kõik muud helid enda alla.

Bingo Loto T-särkides mängijad tõusevad nagu üks mees üles ja kogunevad Rauno Pehka selja taha. Kuigi Kalle tegi Merlest paremini Joalal ja Vähil vahet, saavad mõlemad tänutäheks valge kingakarbi. Kell 19.40 algab õige miljonijaht.

Eesti kõigi aegade suurim lotoauhind on 2 150 902 krooni. Mängujuhi abiline Pille, kes õnnepalle purgist välja laseb, ilmutab kaamerate eest lahkudes selgeid erutuse märke ja võdistab jalga. ASi Eesti Loto peadirektori Sven Kolga kukal ei reeda midagi.

Esimene katse läheb nurja. Teisel katsel ei selgu samuti võitjat. «Bingo, ooo-ooo, õõõ-õõõ,» rõkkab saal kolmanda palli loosimise järel koos. Kolga haarab peast ja mustades teksades mobiiltelefoniga noormees lappab lootusrikkalt piletipakki.

Pettumus ja rõõm segunevad, sest kaks miljonit krooni jagatakse kolme mängija vahel.

Poobustest veeres suurem loteriiõnn seekord mööda, kuid nad võitsid nurkademänguga 150 krooni. Lembit Poobus usub, et tema õnnepäev alles tuleb. «Ma mõtlen, mida siis naisele ostan,» ütleb ta.

Lembit ostab igal nädalal Raekoja platsi lotoputkast kuni viisteist Bingo piletit. Müüja Aili Kurvitsaga on nad läinud juba ammu sina peale üle. «Näe, eile tõi Bingo-Star 188 krooni sisse,» räägib Lembit oma viimasest lotovõidust.

Aastaga on Poobused võitnud loteriidega kokku ligi 12 000 krooni. Lembit teenib telefonide paigaldamisega 5000--6000 krooni kuus. Tükitöö. Pere eelarvesse tuleb tõhus täiendus Lembitu isa korraliku pensionilisa arvel.

Tõeliselt uhke on Lembit Poobus aga selle üle, et isegi tema ämm on hakanud lotot mängima.

Rakvere linnavalitsuse kinnisvaraspetsialist Neeme Püss ostis Bingo Loto pileti Tallinnast kauplusest Punane Selver. Seekord juhtus nii, nagu palju kordi varem, õnn läks napilt mööda. «Jätkan mängimist,» ei kaota Neeme lootust.

Kahe lapse ema Kersti Raud ostis loteriipileti Koplist Pluss Punkti kioskist ja soovis võidu eest televiisori osta. «Vana telekas on rikkis ja loteriitulemused saame alles järgmisel päeval teada,» kurdab Kersti.

Õnnejumalanna jagas kolm 717 000 krooni suurust peavõitu Tallinna, Kuusalusse ja Viljandisse. Eesti Loto töötajad kinnitavad, et võitjaid ei avalikustata. Sven Kolga tõdeb, et uue miljonini võidakse jõuda alles paari kuu pärast.

Kolga selgitab, et igal Bingo Loto loosimisel läheb peavõiduks 20 protsenti käibest, kümme protsenti auhinnafondi ja teine kümme protsenti jackpot'iks.

Kui jackpot loositakse välja, on võidusumma suurus viiendik tiraa?i käibest. Kui jackpot'i ei tule, lisandub see järgmise loosimise võidufondile.

Eesti Loto juht ütleb, et palju oleneb sellest, missugused pallid millises kombinatsioonis loosimasinast välja tulevad. Kui selle kombinatsiooniga numbreid pole müüdud, kandub jackpot edasi.

Bingo Loto käive moodustab kõigist Eesti Loto loteriidest üle poole, reaalajas mängudest koguni ligi 70 protsenti.

Bingo Loto võitudeks on kahe aasta jooksul välja makstud üle 55 miljoni krooni. Eestis on kõigi lotovõitude puhul võidufond vähemalt 50 protsenti loterii käibest.

Eesti Loto eelmise aasta käive oli 136 miljonit krooni, võitudeks maksti välja 69 miljonit krooni. Eelmise aasta lõpetas Eesti Loto kahjumiga, sellel aastal plaanitakse jõuda kasumisse.

Käesoleval aastal peaks loteriide korraldamisest laekuma riigile 337,5 miljonit krooni. See raha läheb kultuuri, spordi, teaduse, hariduse- ja keskkonnaprojektide toetamiseks. Eesti olümpiakomitee käsutusse läheb 50 protsenti loteriide riigile makstavast summast, ülejäänu jagab hasartmängumaksukomisjon laekunud taotluste alusel.

Eesti Loto maksis eelmisel aastal riigile üle 17 miljoni krooni.

Eesti kultuurifondi müügiosakonna juhataja Anne-Mai Velli on unistanud lotohulluse jõudmisest Eestisse juba ammu. «Varem olen seda näinud ainult Soomes, kus lotokioskite taga on järjekorrad ja pea igaüks mängib,» räägib ta.

Kultuuriloto ja Miljonijahi korraldajana istus ka tema neljapäeval, Bingo Loto pilet pihus, teleri ees. «Igaüks peaks mõtlema, miks mina ei võiks seekord võita,» ütleb Velli. «Nii tulebki lotohullus peale.»

Kultuurifond tekkis viis aastat tagasi teise loteriide korraldajana Eesti Loto kõrvale. Kuigi omal ajal oli Kultuuriloto väga populaarne, on see tänaseks Velli sõnul varjusurmas. Kümnekrooniseid pileteid on müüdud mitme aasta peale kokku 400 000.

«See on ime, et inimesed Kultuurilotot üldse ostavad,» räägib Velli. Tema sõnul kiratseb Kultuuriloto vähese reklaami tõttu. Kaks aastat müügil olnud Miljonijahti on müüdud üle miljoni pileti. Kuna miljoni krooni võitmine on alles kaugel, on huvi selle loterii vastu Velli sõnul praegu samuti kahanenud. Miljonijahi tiraa? on 1,5 miljonit piletit, võidufondi suurus 7,5 miljonit krooni.

Eelmise nädala Bingo Loto loosimine oli selge märk selle kohta, et kui korraga on loosirattas üle miljoni krooni suurune peavõit, ostavad pileti nii pankur kui torumees, nii firmajuht kui koduperenaine. Telerist vaatavad seda huviga ka need, keda mängukirg veel haaranud pole .

Järgmist sarnast lotopäeva tuleb paar kuud oodata.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    28. November 2011, 18:09
    Otsi:

    Ava täpsem otsing