Kontrastide India on salapäraste tavade maa

03. veebruar 1998, 00:00

Kuna India on suur, ta- suks reisisihiks valida kindel piirkond. Paljud reisibürood müüvad puhkusereise Goa või Kerala osariiki India lõunaosas. Leidub ka ringreise India kuulsamatesse linnadesse. Omapäi reisimine on põnev, kuid keerukam.

Sobivaim aeg pealinna Delhi ja lähiümbruse külastamiseks on oktoobrist märtsini, kui kliima on kuiv ja mitte väga kuum.

Delhi on Mumbai ja Calcutta järel riigis suuruselt kolmas linn. Delhis ei leia ohtralt traditsioonilist India templiarhitektuuri, küll aga suurepäraseid ehitisi nii mogulite kui ka Briti koloonia ajast.

Delhi vanalinn on ilmelt idamaine -- basaarid, kitsad tänavad, mo?eed, kaootiline liiklus. Täielikku kontrasti pakub inglaste rajatud New Delhi avarate puiesteede ning imposantsete valitsushoonetega.

Delhist vaid paaritunnise sõidu kaugusel asub Agra koos India tuntuima ehitise Taj Mahaliga. Nii Taj Mahal kui ka Agra kindlus on ehitatud ajal, mil Agra oli mogulite riigi pealinn. Muus osas sarnaneb Agra teiste Põhja-India linnadega -- pulbitsevad basaarid, röövellikud rik?ajuhid ning hulganisti giide, kes panevad oma pealetükkivusega külalise proovile.

Agra lähistel asub «kummituslinn» Fatehpur Sikri, mis on ehe näide mogulite-aegsest suursugusest arhitektuurist.

Uttar Pradeshi osariigis asub veel üks kuulus paik -- «igavene linn» Varanasi, mis on üle 2000 aasta olnud India religioosne pealinn. Varanasi on hindude tähtsaim palverännaku koht, samuti eelistatuim paik viimseks teekonnaks.

Varanasi tuntumad vaatamisväärsused on Gangese-äärsed trepid ghatid, millelt laskutakse pühasse jõkke suplema ning kus põletatakse surnuid. Turistid peaksid hoiduma riitusele liigset tähelepanu pööramast. Kindlasti on lubamatu toimingu pildistamine.

Parim võimalus ghattide ning jõeäärsete templite vaatlemiseks on laeva- või paadisõit Gangesel, seda eriti koidu ajal.

Põhja-India üks maagilisemaid paiku on Khajuraho. Paraku on sinna pääsemine üsna keeruline ja nõuab pikka sõitu. Lihtsaim, ent kulukaim on sõita sinna lennukiga Delhist, Agrast või Varanasist. Khajuraho on saanud tuntuks arvukate templitega, mida kaunistavad rohked erootilised skulptuurid.

India värvikaimat ja eksootilisimat piirkonda tuntakse Rajasthanina. Valdavalt kõrbelise maastikuga Rajahstani pealinna Jaipuri kutsutakse majade ja linnamüüride värvi järgi ka Roosaks linnaks.

Linna tuntuim vaatamisväärsus on Tuulte palee. Selle piirkonna kaunimate linnade hulka kuulub Udaipur, mille järve-äärsetest paleedest on nii mõnigi muudetud luksuslikuks hotelliks.

India-reis võib kujuneda enda proovilepanekuks. Väga suurte kontrastide maal kohtab pillavat luksust ja piiritut vaesust, asustatus on erakordselt tihe ning omapäi reisimine ei pruugi sobida igaühele.

India majutusvõimalused võivad esialgu pea segi ajada: tavapärased hotellid, nn bangalo-tüüpi elukohad, endiste rad?ade paleed, kindlustest kohandatud luksuslikud ja eksootilised hotellid või koguni palverändurina templite juures.
Tuleks arvestada, et suurtes turismikeskustes (Delhi, Agra, Jaipur, rannad) on majutuse hinnad kõrghooajal (detsembrist veebruarini) isegi kuni kolm korda tavalisest kõrgemad.
Indiasse sõites tasub majutus ette broneerida, sest kohale saabudes ootavad teid ees pealetükkivad isikud, kes pakuvad soodsat majutust ning veenavad teid, et teie hotell on täis, suletud või maha põlenud ja üleujutustes hävinud. Seda ei maksa uskuda.
l Bangalo-tüüpi majutus on hinnalt ja kvaliteedilt äärmiselt mitmekesine väga primitiivsest luksuslikuni. Kahekohalise bangalo hinnad võivad alata isegi vähemast kui 50 kroonist. Kallimates on õhukonditsioneer ja vannituba. Paraku on bangalod tavaliselt riiklikud ettevõtted, mistõttu teeninduse tase on sageli vilets.
l Hotellid jagunevad lääne- ja india-tüüpi hotellideks. Tavaliselt seisneb vahe hinnas, toa sisustuses ja tualeti eripäras. Paljudes india-tüüpi hotellides kehtib 24 tunni põhimõte, st kui saabute hotelli nt kell 16, võite seal olla täpselt 24 tundi sellest hetkest. See ei kehti siiski kõikjal ning osa hotelle (enamasti paremad ja kallimad) peab kinni kella 12ni kestvast majutussüsteemist.
Suuri läänelikke, basseinide ja konditsioneeridega hotelle leidub kõigis suurtes turismikeskustes. tuntumad hotellid on Taj Group, Oberoi, Clarks, Welcomgroup, Casino, Centaur.
Hotellihinnad on väga kõikuvad. Suures rahvusvahelises hotellis tuleb maksta üle 100 dollari öö eest, ent suurepärase asukoha ja mugavustega öömaja võib leida ka 100--200 krooniga.
l Majutus peredes on üks omapärasemaid ööbimisvõimalusi. Hinnad algavad 50 kroonist sõltuvalt mugavustest. Rajasthanis on taoline võimalus Jaipuris, Jodhpuis ning Udalpuris, mujal Indias näiteks Madrases ja Bombays. Teavet saab kohalikust turismiinfost.
l Luksuslikes paleedes ööbimine on kõige põnevam. Paljudes paikades pakuvad taolised majutusasutused lopsakate aedade ja kaunite interjööridega puhkamisvõimalust. Sageli sisaldub hinnas ka transport, mõnikord einestatakse isegi rad?a perega.

Nii nagu kõik Indias, võib ka sealne toit kõikuda kvaliteedilt suurepärasest ebarahuldavani. Kui väikestes linnades on mõistlik proovida kohalikku kööki, siis suurtes linnades tasub eelistada kallimaid restorane.

Loomaliha söömine on hindudele tabu. Moslemid ei söö aga sealiha. Seepärast on tõenäoline, et leiate kõige mitmekesisemas valikus just taimetoitu. Lihast valmistatud toidu kvaliteeti tasub suhtuda ettevaatusega. Väiksemates kohtades tuleb leppida igavama menüüga -- riis, dhal, curry.

Kuldreeglina tasub einestada kallimates hotellides ja restoranides. Pealegi on see palju odavam kui Lääne-Euroopas. Kui kõige odavam tänavalt ostetud kõhutäis maksab 5--10 krooni, siis näiteks India mõistes ülikallis ja väga luksuslik eine viietärnihotellis või paleerestoranis maksab vaid ca 10 dollarit.

Ajaloolistest ja klimaatilistest eripäradest tingituna on india köök riigi eri osades väga erinev. Põhjas süüakse enam liha, teravilja ja leiba. Sageli leiab nn moguli-stiilis kööki mughlai, mis on lähedasem Lähis-Idale ja Kesk-Aasiale. Lõunas domineerib taimetoit ja riis. Road on väga teravad. Lõunapiirkonna teine eripära on nugade-kahvlite asemel parema käega söömine.

Vaatamata sellele, et India on suur teekasvataja, ei pruugi sealne tee olla maitsev. Tavaliselt segatakse teeks kokku külm vesi, teepulber, suhkur ja piim, see keedetakse ja lastakse kaua seista. Tulemus on eurooplase jaoks küsitava väärtusega. Seepärast tuleks küsida tray tea'd -- siis saate tee, suhkru ja piima eraldi. Huvitav on seegi, et teed juuakse rohkem Põhja-Indias, lõuna pool on levinud kohv.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    28. November 2011, 18:09
    Otsi:

    Ava täpsem otsing