3. veebruar 1998 kell 22:00

Lääne turud rekordtasemetel

Riia börsi käive tõusis teisipäeval veidi kobedama 116 000 latini, kuid maaklerite sõnul pole mõtet rääkida trendist või kauplemise elavnemisest enne käibe tõusu 400 000--450 000 latini. Uus ametlik indeks RICI langes 0,64 punkti 687,94ni. Peaaegu kõik suuremad aktsiad, sealhulgas ka Unibanka, langesid mõne santiimi. Londonis püsis Unibanka hind muutumatuna 5,225 dollari tasemel.

Ka Leedu börsi maaklerid tunnistasid ausalt, et hetkel on börs surnud. Kolme viimase sessiooni jooksul on kauplemiskäibed jäänud alla 100 000 dollari piiri ning mingistki likviidsusest on võimalik rääkida paremal juhul kahe-kolme aktsia puhul. Ka hinnad jätkasid langustrendi. Viiest põhinimekirja aktsiast langes kolm, ainsatena tõusid Vilniuse Pank ja Rokiskis. Medienos Plausas jätkas ka eile kiiret langust, kaotades 9,72 protsenti. Samuti seekord oli languse põhjuseks suhteliselt väike müügiorder napi nõudluse juures, mis näitab vaid likviidsuse täielikku puudumist.

Kahepäevase järsu tõusu järel langesid Vene aktsiad teisipäeval taas. Maaklerite hinnangul oli tegu tavapärase, kasumivõtust tingitud korrektsiooniga, mis peaks lõppema järgnevatel päevadel. Usk turu tõusu lühemas perspektiivis on suur ning seda suudab ilmselt väärata vaid mõni ootamatu ja mõjukas halb uudis.

«Õigesti või valesti, kuid investorid on jäänud uskuma, et Aasias on põhi käes,» arvas üks USA analüütik. USA aktsiaindeksid viskusid esmaspäeval üles ning Dow tegi ajaloo neljanda tõusu. S&P500 indeks lõpetas 1001,27 punktil, mis on järjekordne rekord ning esimene sulgemine ülalpool 1000 punkti piiri. Teistest enam tõusid suuraktsiad, mis viitab investorite jätkuvale riskikartlikkusele. Ka langusaegadel tugevalt langenud tehnoloogiaaktsiad olid jälle moes ning Nasdaqi koondindeks tõusis 33,5 punkti 1652,89ni. Mitmed analüütikud hoiatasid siiski liigse optimismi eest.

Hetkel kuum