3. veebruar 1998 kell 22:00

Mitu on väike ja kui palju on suur?

Tänase ÄP hinnapakkumise pealkiri väärib veidi pikemat pühendumist, sest «väikekontor» kipub Eestis üsna veniv mõiste olema. Ingliskeelne vaste on SOHO ehk small-office-home-office ja nii tulekski väikekontorit mõista -- umbes sama suur, kui teie kodune töötuba, kus peale põhilise tegija vahetevahel keegi raamatupidamist või koolitööd teeb ning vanaemale kirja kirjutab.

Järgmine aste on juba töögrupp ja selle võiks lahti seletada kui firma, kus enam-vähem sama asjaga tegeleb juba mitu inimest ning neile lisanduvad täiskohaga raamatupidaja ja ülemus, kes tõesti ainult juhtimisega tegeleb. Arvudes rääkides võiks need kaks gruppi lahku lüüa kusagil kolme ja viie inimese kandis.

Eestis ei pruugi see alati nii olla ja tagasihoidlik inimene loeb kontorit väikeseks veel paarikümne inimese juures. Sellest tulenevalt on loomulikult naljakas leida lehtedest armsa tuldsülitava paberloomaga printerireklaami, mis algselt on mõeldud SOHO-grupile, aga meil meelitab ostjaid hoopis järgu võrra suuremate firmade hulgast.

Minu soe soovitus on printerit ostes korrutada tänane kasutajate arv tulevikule mõeldes kahe kuni neljaga ja vaadata, mida me siis vajaksime. Õige printer peab nimelt vastu pidama õige mitu põlvkonda arvuteid. Näiteks käib kirjastuses Avita tänaseni ausalt ja vaid ühe isetehtud pisihooldusega printer, mis oli seal ka siis, kui minu töökohaks oli veel rubla-ajal ostetud 486SX25-protsessoriga arvuti.

Printer on muide originaalne HP LaserJet 4, mille baasil on hiljem tehtud ka 4plus, 5 ja nüüd juba tublisti edasi arenenud 4000. Seega -- kui olete ostnud printeri, millele on aegade jooksul tehtud vaid kosmeetilist ravi, siis olete teinud õige valiku.

Paar nädalat tagasi pidin ka mina otsustama uue printeri üle. Katsetused mõneteisttuhandestega (kasutajaid 9) jätsid kontorile paraku kehva mulje, sest «saba seina pistmise' järel kippus see või teine asi veidi ämbrisse astuma. Lisaks on selle klassi printerid reeglina vaid paari tulekesega ja täiesti ilma nuppudeta.

Järele jäi hinnaklass üle kahekümne tuhande ja sealt Lexmarki Optra S1275 ja HP Laserjet 4000. Minu meelest on HP veidi kasutajasõbralikum, Lexmark aga jälle paremate laiendamisvõimalustega.

Hetkel kuum