3. veebruar 1998 kell 22:00

PVC-katte tasuvuse määravad hoolduskulud

Põrandakatete ekspluatatsiooniaeg on erinev, kuid ostja soovib seda reeglina kasutada kuni kümme aastat. Selleks tuleb suure käidavusega pindadel kohe pärast paigaldust luua tugev, kaitsev vahakiht (hind ca 15--25 kr/m²), mis olenevalt kattest võib koosneda 3--5 krunt- ja viimistlusvaha kihist. Kaitsekiht peab vältima põrandakatte suuremat kulumist (põhiliselt kulub vahakiht), lihtsustama igapäevast puhastamist ja parandama väljanägemist. Esmase vahatamisega luuakse vundament edasisele hooldussüsteemile.

Põrandakatet tuleb ka iga päev hooldada, mis kokkuvõttes moodustab ekspluatatsioonikulude kõige suurema osa. Erinevate PVC-katete ekspluatatsioonikulud võivad viie aasta jooksul erineda rohkem kui ruutmeetri hinna võrra.

Samasse kulumiskindluse klassi kuuluvad heterogeensed ja homogeensed PVCpõrandakatted peavad kulumiskindluse seisukohalt võrdselt vastu. Koer on aga hoopis mujale maetud -- rohkem täiteaineid sisaldavate PVC-materjalide pind kipub aja jooksul poorseks kuluma. Poorne pind võtab kergesti mustust sisse ja seda on tavapärase puhastusega raske, kui mitte võimatu eemaldada.

Heterogeensed PVC-katted koosnevad erinevate omadustega PVC-kihtidest, mis peavad kõige paremini vastama igas materjali osas esitatavatele nõudmistele. Materjali pinnakiht peab olema piisavalt kulumiskindel, hõlpsasti puhastatav, dekoratiivne ja libastumiskindel. Alumised kihid peavad looma stabiilsete mõõtmetega aluse pinnakihile. Erilisest tihedast ja sitkest täiteaineteta PVCst kulumiskindel pinnakiht peab vastu pidama kogu ettenähtud kasutusaja.

Sobivaid kvaliteetseid vahasid kasutades saab võrdlemisi vähese vaeva ja kulutustega kulumiskindla kihiga põrandakatte välimust ja puhastatavust tunduvalt parandada. Pinna vahatamisel saab väiksema vahakuluga parema tulemuse. Et kulumiskindla kihi pind on ka märkimisväärse kulumise korral sile, ei tungi mustus pinnakihi sisse. Pinnale jäänud mustust saab eemaldada võrdlemisi lihtsate vahenditega. Sileda pinna saab igapäevasel hooldamisel puhtaks ka kuivpuhastusega, mis on soodne majanduslikult ja säästab ka põrandakatet ennast.

Homogeensed PVC-põrandakatted on kogu paksuses ühesuguse koostisega, mistõttu kulumiskihiks loetakse peaaegu kogu materjali paksus. Homogeensete katete koostises kasutatakse kuni 80% täiteaineid (jahvatatud lubjakivi, kvartsliiv vms). Kui homogeensed katted valmistataks puhtast PVCst, läheks nende hind vastuvõetamatult kõrgeks ja kulumiskindlus tarbetult suureks. Rohkelt täiteaineid sisaldavad katted on ostes üldiselt odavamad, kuid nende poorne pind muudab hoolduse märkimisväärselt kulukamaks juba ainuüksi vahakulu ja töömahuka sügavpuhastuse tõttu.

Paljusid korteri- ja majaomanikke kummitab küsimus, miks on ruumid ja põrandad niisked ja jahedad ning kuidas saada selle asemele kuiv, sile ja soe põrand, millel puudub ebameeldiv lõhn.

Esmalt tuleb leida niiskuseallikas. Kiirete ehitustempode juures ununeb, et kasutatavad materjalid võivad sisaldada niiskust, mis aja möödudes ise kaob. Kui ehitus lõpetatakse ülepeakaela, ei saa materjalides säilinud niiskus loomulikul teel aurudes väheneda. Niiskus võib hakata kogunema ja soodustada hallitusseene arengut, mis põhjustab allergiat ja mitmeid kroonilisi haigusi. Sellisel juhul on lihtsaim viis vea parandamiseks niisked pinnad avada ja neil kuivada lasta.

Kui aga niiskuseallikaks on majaalune pinnas ja hüdroisolatsioon on paigaldamata või ebakvaliteetne, on see hammustamiseks paras pähkel. Selle probleemi kallal töötades lõid rootslased Sigge Ljungkvist ja Lennart Johansson ventileeritud ja ventileerimata põrandakonstruktsioonide jaoks tervikliku Nivell-süsteemi, mis koosneb aluspinnale toetuvatest ja plastkandekruvide abil reguleeritavatest puit- või polüpropeenplastist laagidest. Kandekruvid võimaldavad karkassi täpselt nivelleerida ja isoleerivad puitosad aluspinnast.

Süsteemi saab kasutada uusehitustel, renoveerimis- ja remonttöödel. Kerget konstruktsiooni saab paigaldada nii kuivadesse kui ka niisketesse ja ebatasase aluspõrandaga ruumidesse, betoonvalupaneelidele, puit- ja metalltaladele.

Kui koos laagidega paigaldada põranda alla spetsiaalsed plasttorud, saab Nivell-süsteemi täiendada põrandaaluse alarõhuventilatsiooniga, mis toimib ka kogu maja ventilatsioonina. Ventilatsioon hoiab ära võimalike ebameeldivate lõhnade tekkimise põranda all, hoiab põrandapinnad kuivad ja soojad (kasutab toaõhku) ning pikendab põranda eluiga. Selline põrand ei hakka «häält» tegema.

Hetkel kuum