Iru on valmis andma sooja Tallinna kesklinnale

05. veebruar 1998, 00:00

Praegu annab RE Eesti Energia tütarfirma Iru elektrijaam soojust vaid Lasnamäe ja Maardu linna tarbijatele. «Selleks et toota soojust ka kesklinnale, on vaja lõpetada aastate eest alustatud Lasnamäe ja kesklinna soojustrasside ühendamine,» lausus elektrijaama direktor.

«Juuni alguseks valmib Tallinna energeetika kontseptsioon,» rääkis Tallinna Soojuse juhataja Leonid Lipavski. Iru elektrijaama suurema kasutamise kõrval on plaanis ehitada ka gaasi- või kivisöeküttel kombineeritud jaam Koplisse, Mustamäele või Männikule.

Janis Balodise sõnul kasvaks kesklinna tarbijate lisandumisel Iru elektrijaama koormus sedavõrd, et elektrienergiat on võimalik toota praktiliselt aasta ringi. «Mida suurema koormusega elektrijaam töötab, seda väiksemad on püsikulutused toodetud energia omahinnas,» ütles Balodis.

Eesti Energia keskdispet?ertalituse juhataja Valeri Petersoni andmetel toodab Iru elektrijaama üks energiaplokk talvel 80--90 MWh elektrienergiat. «Kui soojuslik koormus kasvaks, võiks Irus käivitada ka teise energiaploki,» leidis Peterson.

Tallinna Soojuse võrgudivisjoni tehnikadirektori Enn Kompi sõnul on Lasnamäe ja kesklinna vahelisest soojustrassist puudu umbes 30 meetri ulatuses torusid. «Pooleli on ka pumbajaama ehitus,» jätkas Komp.

«Lähiaastateks on Lasnamäe ja kesklinna soojustrasside ühendamise idee maha maetud,» väitis Komp. «Praegu rekonstrueerime kesklinna majade soojussõlmi. Pärast seda võib kõne alla tulla trasside ühendamine.»

Leonid Lipavski sõnul saab Iru elektrijaama võimsuste suurendamisel määravaks soojusenergia hind. «Pole mõtet kesklinna tarbijaid Iruga ühendada, kui Iru soojusenergia hind on kõrgem kui kesklinna katlamajade oma,» ütles Lipavski.

Tallinna Soojus müüb eratarbijatele soojusenergiat hinnaga 311 kr/MWh. Komp ei soostunud ütlema, kui suur on kesklinna kolmes suuremas katlamajas toodetud soojusenergia omahind. Ta nentis, et eelmisel aastal oli Tallinna Soojuse soojusenergia keskmine omahind müügihinnast isegi kõrgem.

Balodise sõnul väljastab Iru elektrijaam Tallinna Soojusele soojusenergiat hinnaga 221 kr/MWh. «Kui Iru elektrijaama seadmed oleks täielikult koormatud, väheneks Irus toodetud soojus- ja elektrienergia hind,» kinnitas ta.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing