5. veebruar 1998 kell 22:00

EMEX saab konkurendi

Paldiski linnapea Jaan Mölder ütles, et ACI Industries Ltd äriplaan on üles ehitatud peamiselt idast tulevale transiitmetallile. Venemaalt tulev metall sorteeritakse ja töödeldakse transportimiseks mugavamasse vormi ning saadetakse laevadega edasi teistesse riikidesse, selgitas Mölder lühidalt firma tulevast tegevust Paldiskis.

Tänavu suvel käivituvasse projekti Paldiskis on ACI Industries lubanud investeerida Mölderi sõnul umbes miljon dollarit (14 mln krooni). Oma tegevuseks taotleb firma maakasutusõigust 33 000 m² suurusele krundile. «See ei ole päris mere ääres, vaid linna sisse sõites raudteest vasakul pool,» räägib Mölder. Töökohti planeeritakse sinna Mölderi sõnul 25, hilisemal laienemisel kuni 40.

Mölder rääkis, et praegu pole veel kindel, millise sadama kaudu metalli välja vedama hakatakse. «Paremini sobiks seda kindlasti saata Lõunasadama kaudu,» väitis ta. «Kui see pole võimalik, läheb käiku Põhjasadam.»

ACI Industries peakorter asub USAs Ohio osariigis ning firma äritegevus toimub agentide võrgu kaudu rohkem kui 50 riigis üle maailma, selgitas Mölder.

ACI Industriese aastane käive ületab 100 mln dollarit (1,4 mld krooni), ütles ta.

EMEXi peadirektor Toomas Keridon väitis, et temal selle projekti käivitumisest mingisugust informatsiooni ei ole. Samas väljendas ta umbusku plaanide kiire teostumise suhtes, viidates Paldiski Põhjasadamasse rajatava vedelainete terminaali projekti venimisele.

«Kui see on aga hästi planeeritud ja läbi mõeldud, siis soovime edu selle teostamisel,» ütles ta.

Eestis on vanametalli kokkuostmise ainuõigus praegu EMEXil. Keridon tunnistas, et ameeriklaste äriplaan sellega vastuollu ei lähe, sest nemad ostavad oma metalli Venemaalt.

Majandusministeeriumi siseturu osakonna juhataja Tiit Maidre ütles, et valitsuse vastavasisuline määrus, mis annab EMEXile vanametalli kokkuostu monopoli Eestis, tühistatakse veebruaris. «Järgmisel nädalal peaks määrus minema valitsusse,» lausus ta.

Hetkel kuum