5. veebruar 1998 kell 22:00

Hansatee ei täida oma lubadusi

«Enne Helsingis noteerimist me Tallinna küll ei tule,» kinnitas Hansatee juhatuse esimees Enn Pant. Ta lisas, et firma ei kavatse börsile tulla ühe aktsiaga ja suurt raha, mis firmale huvi pakuks, Tallinnas ei liigu.

Handelsbanken Aktorise tegevdirektor Ruth Laatre ütles, et ei ole mingit alust arvata, nagu oleks Hansatee aktsia atraktiivsem kui meie suurpankade Hansapanga ja Ühispanga aktsia, mis on Helsingis noteeritud. Kahe pangaaktsiaga toimub kauplemine elavamalt Tallinnas, mitte sealpool Soome lahte.

Balti Cresco Investeerimisgrupi nõukogu esimehe Indrek Rahumaa sõnul on maailmapraktikas praktiliselt välistatud, et välisbörs noteerib ettevõtte aktsia enne kodubörsi. Viimasel on kergem kontrollida ka ettevõtte esitatud info tõelevastavust.

Pant ütles, et Helsingis aktsia noteerimise taotluse esitamine otsustatakse paari kuu jooksul Merita pangaga läbirääkimiste käigus.

ASi Hansatee novembrikuus toimunud aktsiate avaliku müügi prospektis on kirjas, et pärast emissiooni kavatsetakse esitada taotlus ettevõtte aktsia noteerimiseks Tallinna börsil.

Detsembris teatati, et Tallinna börsile ei tulda ja tänu Tallinki kaubamärgi tuntusele on kasulikum noteerida ettevõtte aktsia hoopis Helsingis.

Laatre sõnul peaks emissiooniprospektis sisalduv olema ettevõttele kohustuslik, kuid möönis, et meil puudub selline praktika.

Pandi sõnul ei hinda ta emissiooniprospektis kirjapandut siduvaks. «Peale börsikrahhi emissioonist aktsiaid ostnud investor ei lootnud kindlasti, et tuleme kohe Tallinna börsile,» lausus ta.

Hansatee aktsiaga saab praegu kaubelda väljaspool börsisüsteemi, kuid ICI Trusti maakleri Sven Kunsingi sõnul peab investor arvestama, et börsivälistes tehingutes on aktsiate ostu- ja müügihinna vahe kuni 20% börsi tavapärase 1% asemel.

Väärtpaberituru järelevalvet tegeva väärtpaberiinspektsiooni peadirektor Marek Mägi ütles, et inspektsioon taunib ettevõtte käitumist, kui prospektis sisaldub noteerimistaotluse esitamise lubadus, kuid sanktsioone seaduste järgi rakendada ei saa.

Mullu oktoobrist kehtiva börsi reglemendi paranduse järgi on võimalik rakendada ka tingimuslikku noteerimisotsust. Selle kohaselt saab ettevõte esitada taotluse börsil noteerimiseks juba enne avalikku emissiooni ja noteerimiskomisjon saab otsustada börsile lubamise, kui emissiooniga täidetakse kõik nõuded. Sel juhul ei ole pärast emissiooni uut noteerimisotsust tarvis.

Hetkel kuum