5. veebruar 1998 kell 22:00

Olümpiakulude kasv

Sel ajal kui mängude vastased väidavad, et kaks nädalat kestvate olümpiamängude võlgu tuleb maksta veel jaapanlaste lastelastelgi, loodavad mängude korraldajad, et nende majanduslik tulu on 2000--3000 miljardit jeeni ehk 232--348 miljardit Eesti krooni, kuid selle kättesaamine võtab hulk aega.

Nagano viie uue spordirajatise ehitamine läks maksma «ainult» 11,16 miljardit Eesti krooni. Põhikulutused on seotud hoopis uue Tokio--Nagano kiirrongiliini, sildade, tunnelite ja maanteede ehitamisega, mida põhiliselt on finantseerinud riik.

Kui Sapporo korraldas taliolümpiamänge 26 aastat tagasi, siis olid kulud hoopis teises suurusjärgus. 14 tollase spordirajatise ehitamiseks kulutati kaheksa miljardit jeeni, millest riik kattis 80%. Mängudega seotud ehitusprojektid, sealhulgas metroo, maksid kokku 202 miljardit jeeni.

Sapporo taliolümpiat peeti üldrahvalikuks ürituseks, kuid Nagano mängud on märksa suurema piirkondliku ja ärilise pitseriga. «Niikaua kui mängus on turuhuvid, tuleb korraldajatel tagada ka olümpia äriedu. Miks peaks riigi maksuraha suunama niisugustesse projektidesse, millest suurimat kasu saavad kohalikud ärimehed,» arvas kirjanik Minoru Sase.

Sapporos ei kasutatud ühegi sponsori abi. Mängude põhisissetulekuks olid riigi toetus ning teleülekannetest ja piletimüügist kogutud tulud. Tol korral tekitas suurimaid probleeme muutunud kursiga jeen, mis tublisti kärpis teleülekannete tulu.

Sama häda on kummitanud ka Nagano mängude korralduskomiteed, kes sõlmis CBSiga ülekandelepingu 1994. a dollarites. Praegu on dollar jälle üksjagu tugevam kui nelja aasta eest. Kokku loodavad korraldajad välisteleülekannete pealt teenida 500 miljonit dollarit ehk 7,25 miljardit Eesti krooni. Müüdud on peaaegu kõik võistluste 1,28 miljonit piletit, kuid nende tulust märksa suurema väärtusega on sponsorlepingud. 12 rahvusvaheliste partneritega sõlmitud lepingut toovad igaüks sisse umbes 40 miljardit jeeni toetuste, toodete ja maksudena.

Nagano olümpiamängude ettevalmistused on pälvinud hea hinnangu, rõhutatakse keskkonnasõbralikkust ja uusima tehnoloogia kasutamist. Ainult seda ei usu keegi, et olümpiamängud suudaksid riigi majanduse tõusule kuidagi kaasa aidata. DI

Hetkel kuum