Orlando meelelahutustööstus köidab nädalaiks

10. veebruar 1998, 00:00

Põhjus, miks turistid Flo-rida keskosas asuvat Orlandot külastavad, on vaieldamatult Orlando võimas meelelahutustööstus, mis pakub võrdset huvi nii lastele kui täiskasvanutele.

Orlando keskne huviväärsus on hiljuti 25. aastapäeva tähistanud maailmakuulus Walt Disney World, teisisõnu Mikihiir, Lumivalgeke, Lõvikuningas jt.

Disney Worldi külastav täiskasvanu on sunnitud kiiresti hülgama eelarvamused, sest kaunis pöörased atraktsioonid köidavad kogu tähelepanu. Näiteks võite endalegi ootamatult sattuda ameerika mägedesse, ehkki teil polnud sellist kavatsust. Või satute kohtumisele tulnukaga, mis on üpris ebaõdus.

Teine lõbustusparkide valdkond on seotud filmimaalima telgitagustesse vaatamisega. Orlandos paikneb MGM Studios, kus on vändatud näiteks «101 dalmaatsia koera».

Samuti asub seal Universal Studios, mille toodangust meenub kindlasti «Terminaator». Teile näidatakse merelahingu filmimist basseinis, ohtralt pürotehnikat, Indiana Jonesi tüüpi seiklusfilmide tegemist. Teid sõidutatakse kanjonisse, kus korraldatakse maavärin, kütuseauto plahvatus ja vihmavaling.

Teravate elamuste soovijad võivad lasta end liftiga 13. korruselt alla kukutada.

Orlandos asub ka kuulus Sea World, kus on ühendatud delfinaariumid, dresseeritud merelõvide etendused, loomaaed flamingodest pingviinide ja jääkarudeni, kaskadöörid jne.

Delfiine võib kaladega käest sööta. Näidatakse vettehüppeid ja veesuusatamist nn rannavalve stiilis. Sea World eksponeerib ka mõõkvaalu, kelle etendusel saab 15 esimest toolirida korralikult kasta.

Enneolematult rikkalikud on Sea Worldi akvaariumid. Ma polnud veel kohanud merihobukesi, pimeduses plinkivat angerjat, juurjalgseid, meduuse jne.

Pingviinidele oli suure saali taolisse akvaariumisse kujundatud lumine elukeskkond koos sukeldumisvõimalustega, mida linnud agaralt kasutasid. Laest pudenes kogu aeg lund juurde, temperatuur püsis --1 °C juures.

Ameeriklased ei saa ka tõsises loomariigis atraktsioonidest mööda. Kuulutused pakkusid helikopteriga reisi Arktikasse, mis peaks sarnanema videofilmile. «Pahaaimamatu» reisihuviline siseneb väiksesse kinosaali, mis osutus helikopteri simulaatoriks: tuli kinnitada turvavööd, näidati lendamist ja põrand hakkas sünkroonselt liikuma.

Kui vale-helikopter sööstis allapoole, oli ka terve kinosaal peaaegu vertikaalis. Kui reis lõppes, lasti kenakesti jahmunud reisijad teisest uksest välja -- seal ootasid klaaspuurid tõelise lume, morskade ja jääkarudega.

Orlandost ca 70 km itta jääb Cape Canaverali neem, kus asub Kennedy-nimeline kosmosekeskus. See on peale Baikonuri üks kahest kohast maakeral, kust lastakse kosmosse rakette, süstikuid, kapsleid, kulgureid jne.

Muu tõsise juures, nagu raketiekspositsioon, sõit kosmodroomile või näiteks stardiseadeldiste uudistamine, näidatakse kosmosekeskuses ka ulmelist stereofilmi ja pooleldi teatraliseeritud etendusi Apollo kuundumisest, st maandumisest Kuule.

Tekkis kahjutunne, et ameeriklased lõpetasid oma Kuu-programmi juba 1972. aastal. Ent eelmisel aastal jõudis Marsile Pathfinder.

Ehkki näiteks Disney Worldi tulvab seitse päeva nädalas enneolematu hulk inimesi, on seal nn töö massidega suurepäraselt korraldatud. Autod suunatakse hiigelparklates järjest külg külje kõrvale, külastaja viiakse monorelsiga õigesse kohta.

Atraktsioonidele pääsemist tuleb vahel isegi paarkümmend minutit oodata, aga seda ei tule teha ühel kohal tammudes, vaid järjekord kogu aeg liigub ja pidevalt on midagi vaadata.

Ehkki piletid võivad esialgu tunduda kallid, päev ühes pargis täiskasvanule 42 dollarit, korvab hilisem kõik kuhjaga. Olles sisenenud parki, on kõik atraktsioonidele pääsud priid. Ühegi asja juures ei teki tunnet, et oleks kokku hoitud. Ja show'd ameeriklased juba oskavad korraldada.

Toitlustamine. Nagu USA reisipakettide puhul tavaline, ei sisalda need toitlustamist. Motelli tüüpi majutuskohtades polegi selleks võimalust. Ameeriklased ei tee endale toitumisest numbrit: kõikjal leidub hamburgerikette (McDonald's, Burger King, Steak and Shake, Wendy's, Donuts jt). Muide, McDonald'sist saab hamburgerit alles kella 11st. Enne seda pakutakse hommikusööki. Restoranid ja üksikud välikohvikud on hõivanud Euroopa turistid. Ameeriklane eriti alkoholi ei tarbi, õllesorte on vähe, mistõttu peale Budwieseri on raske midagi meenutada. Väljas söömine ei ole USAs oluliselt kallim kui Eestis.

Majutus. Florida rannaäärsetes rajoonides on palju motelle. Ehkki neilgi on tärnid, võib tase oodatust kesisemaks osutuda. Motell tähistab ühte või paremal juhul kahte tuba, kööginurka, vannituba, külmikut, telerit ja konditsioneeri. Tillukeses hoovis on bassein. Ööpäevaringne teenindus puudub, mäned?er on kohal vaid kindlatel aegadel. Reisibüroo poolt pakutud Orlando hotell Langford oli oma kolme tärniga peajagu üle sama kategooria rannaäärsest motellist, kus oli füüsiliselt kitsas. Motellide puhul võib tekkida vastuolu reisipaketis lubatu ja tegelikkuse vahel: lubatakse kahte tuba, kuid saate ühe.

Soome reisikorraldajatest pakuvad nädal kuni kaks kestvaid reise Orlandosse, Miamisse, Fort Lauderdale'i, Lake Worthi jne nii Aurinkomatkat kui Fritidsresor aastaringselt.

Fritidsresori pakett kaheks nädalaks Floridasse (1 nädal Orlandos, 1 nädal Fort Lauderdale'is) maksab täiskasvanule ca 16 000 krooni, lapsele ca 12 500 krooni. Pakett sisaldab lisaks tavapärasele lennule, transfeeridele ja majutusele ka keskklassi üüriauto üheks nädalaks. Toitlustamist pakett ei sisalda. Ärge unustage juurde arvestamast sõidukulusid Helsingisse (ca 1600 krooni lennupilet).

Reisikindlustusest on otstarbekaim A+B kindlustus, mis maksab täiskasvanule kaheks nädalaks ca 600 krooni. See hõlmab tervise- ja pagasikindlustust ning kompenseerib osa reisirahast, kui puhkaja ei jõua reisi alguseks näiteks Helsingisse.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    28. November 2011, 18:11
    Otsi:

    Ava täpsem otsing