10. veebruar 1998 kell 22:00

Börs kaotas jalgealuse

«Ma ei tea, mis seal toimus, aga mulle tundub, et nad lülitasid kogemata ühe arvuti välja,» kirjeldas börsil tekkinud segadust Reutersi esindaja Laur Sarv. Tema sõnul pole varem sellist asja juhtunud. Eile õhtuks oli side Reutersiga taastatud.

Börs eile suletud ei olnud, see oli ainult Interneti kodulehekülje probleem, lausus Ago Haabpiht Tallinna börsilt. Tema sõnul lakkas kodulehekülg töötamast, sest börs läks vanalt info edastamise süsteemilt üle uuele, aga uus süsteem ei toiminud. Side Reutersiga kadus Haabpihti väitel vea tõttu Reutersi tarkvarasüsteemis.

«Miks uus süsteem tööle ei hakanud, seda ei oska ma kommenteerida,» tunnistas Haabpiht. Tema sõnul püütakse uue süsteemi vigu välja selgitada.

Haabpiht ütles, et eile saadi vana süsteem jälle töökorda ja tänasest peaks olema võimalik jälle seda kasutada. Tema sõnul polnud eilne börsilangus seotud rikkega koduleheküljel.

Hommikul järsult langenud aktsiate hinnad hakkasid börsipäeva keskel taas tõusma ning päeva lõpetas Äripäeva indeks ligi 4protsendilise langusega. Kõige enam, ligi 17 protsenti, langes OÜ Viru Rand aktsia. Pankadest kaotas enim oma väärtusest Tallinna Panga aktsia, langedes 7 protsenti.

«Inimesed on pessimistlikumad ja turg tuleb madalamale,» kommenteeris börsilangust maaklerfirma HF Kapital juhataja Margus Uudam. Tema sõnul kadus üleeile börsikäive täiesti ära ja see ehmatas investoreid.

Maaklerfirma Handelsbanken Aktoris tegevdirektor Ruth Laatre ei pidanud eilset langust eriliseks sündmuseks. Tema sõnul avaldavad väärtpaberiturule mõju tõusvad intressid, mis sunnivad panku ja teisi finantsasutusi investeerima aktsiaturu asemel rahaturule.

«Praegu on turg väga hell mõlemas suunas, sest inimesed vaatavad börsiinvesteeringuid ikka väga lühiajaliselt,» kirjeldas turu meeleolu Uudam. Ta lisas, et suure tõenäosusega iseloomustavad börsi käitumist ka edaspidi väikeste käivete juures toimuvad tõusud ja langused. «Turu käitumise loogika peitub loogika puudumises,» lisas ta.

Hetkel kuum